Newsy

Pogoda na sierpień. Jaka będzie druga połowa wakacji?

Newsy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
RMF FM
kobieta, której jest gorąco

Choć lipiec żegna nas nie najlepszą pogodą, to w sierpniu ponownie czeka nas fala trudnych do zniesienia upałów. W ocenie meteorologów z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej niewykluczone, że temperatura w drugim miesiącu wakacji będzie wyższa od normy wieloletniej i zostaną pobite maksymalne rekordy temperatury. Jaką pogodę przyniesie nam sierpień?

Pogoda na sierpień. Jaka będzie temperatura?

Grzegorz Walijewski meteorolog i rzecznik IMGW w rozmowie z PAP-em poinformował, że sierpień może być wyjątkowo ciepły. Zdaniem eksperta wartości temperatur, które zobaczymy na termometrach mogą być wyższa od normy wieloletniej z ostatnich 30 lat. - Czerwiec był ekstremalnie ciepły, lipiec - szczególnie w południowo-zachodniej i zachodniej części kraju był bardzo ciepły, a teraz czeka cieplejszy sierpień - mówił Walijewski.

Lato

Jakie będzie lato w tym roku?
Jakie będzie lato w tym roku?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

W ocenie specjalisty już w pierwszych dniach sierpnia możemy się spodziewać upałów. - Według naszych prognoz na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku termometry mogą pokazać nawet 36 st. C. Upalnie będzie również w Wielkopolsce, na Opolszczyźnie, a także w woj. kujawsko-pomorskim - 35 st. C - mówił meteorolog. Niewykluczone, że zostaną pobite maksymalne rekordy temperatury dla sierpnia.

Pogoda na sierpień. Kiedy wrócą upały?

Już w poniedziałek, 1 sierpnia, do Polski zacznie napływać cieplejsze powietrze. Termometry będą wskazywały 27-28 stopni Celsjusza. We wtorek, 2 sierpnia, temperatura nieznacznie się podniesie. Natomiast w środę, 3 sierpnia i w czwartek, 4 sierpnia słupki na termometrach przekroczą 30. kreskę. - Początkowo, nieśmiało - 31 - 32 st. C, natomiast w czwartek zrobi się upalnie - 35 - 36 stopni. Z tą falą będziemy mieli do czynienia również w piątek. Wychodzi na to, że rozpoczniemy nowy miesiąc z przytupem - stwierdził Walijewski.

Prognozy długoterminowe wskazują, że wysokie temperatury utrzymają się do 12 sierpnia. W tych dniach termometry będą wskazywały od 27 do 29 st., na wybrzeżu mogą być one trochę niższe. Zdaniem synoptyka nie jest wykluczone, że upały wystąpią również w drugiej połowie miesiąca. Jednak w sierpniu problemem będą nie tylko bardzo wysokie temperatury. - W sierpniu będziemy mieli również opady i to raczej burzowe, czyli krótkotrwałe i bardziej intensywne - przestrzegał w rozmowie z PAP-em.

Specjalista dodał, że osoby, które planują urlop na początku sierpnia, ale jeszcze nie wiedzą, gdzie go spędzą najlepiej, aby wybrały się nad morze lub na Mazury. Na wypoczynek w drugiej połowie miesiąca lepiej wybrać w góry. Meteorolog dodał, że dobrym momentem na urlop będzie również wrzesień, który ma myć przedłużeniem lata. Choć ma być trochę chłodniejszy niż sierpień, to burze nie powinny się już pojawiać.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: RMF FM

Źródło zdjęcia głównego: AaronAmat/Getty Images

Pozostałe wiadomości