Newsy

Pogoda na poniedziałek: słonecznie i wiosennie. Jaka jest jakość powietrza?

Newsy

Aktualizacja:

W poniedziałek na przeważającym obszarze kraju słonecznie, pogodnie i wiosennie. Przelotne opady deszczu mogą pojawić się w rejonach Zatoki Gdańskiej i Pomorzu Zachodnim. Będzie ciepło. Na termometrach od 7 st. C w Suwałkach do 14 we Wrocławiu. Na smog narażeni są mieszkańcy Polski południowej.

Polska jest na skraju wyżu z centrum nad Rumunią. Nad północną i zachodnią Polskę nasuwa się płytka zatoka niżowa z chłodnym frontem atmosferycznym, pozostały obszar kraju nadal jest na skraju wyżu znad Rumunii. Z zachodu w dalszym ciągu napływała polarna morska masa powietrza.

Raport smogowy

W większości kraju powietrze jest dobrej jakości, na południu kraju umiarkowane.

Powietrze w konurbacji katowickiej oraz rejonach Krakowa określane jest jako umiarkowane - to z racji tego, że noc była najchłodniejsza, - 6 st. C pokazywały termometry w Katowicach i Krakowie, a to generowało konieczność ogrzewania pomieszczeń

- powiedział Tomasz Zubilewicz.

Temperatura, ciśnienie, wiatr i zachmurzenie w poniedziałek, 16 marca

Ciśnienie w południe, w Warszawie, wyniesie 1009 hPa i będzie rosło.

Zachmurzenie. W poniedziałek na południowym wschodzie i południu kraju bezchmurnie lub zachmurzenie małe, na pozostałym obszarze umiarkowane okresami wzrastające do dużego. Na północy miejscami słabe opady deszczu.

Temperatura maksymalna od 7 st.C na północnym wschodzie, około 9 st.C nad morzem i 10 st.C w centrum do 14 st.C na południowym zachodnie, chłodniej w miejscowościach podgórskich od 1 st.C do 4 st.C.

Wiatr przeważnie umiarkowany, na południu kraju dość silny, w całym kraju porywisty, południowo-zachodni i zachodni. Porywy wiatru na północy kraju do 55 km/h, na Przedgórzu Sudeckim i w Sudetach do 70 km/h, na Pogórzu Karpackim do 90 km/h, na szczytach Tatr do 100 km/h. Wiatr po południu stopniowo będzie słabł.

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i okresowymi rozpogodzeniami. Na północnym wschodzie kraju możliwe słabe opady deszczu, na Mazurach i Suwalszczyźnie przejściowo także deszczu ze śniegiem. Na Pojezierzu Pomorskim miejscami silne zamglenia, w centrum i na wschodzie kraju także mgła ograniczająca widzialność do 400 m. Temperatura minimalna od -1 st.C, 0 st.C na Warmii, Mazurach i Podhalu, około 3 st.C w centrum i nad morzem do 5 st.C na południowym zachodzie; w rejonach podgórskich od -2 st.C do 1 st.C. Wiatr słaby i umiarkowany, na południowym wschodzie okresami porywisty, na południu Podkarpacia w porywach do 55 km/h, zachodni i południowo-zachodni.

Pogoda dla Warszawy, poniedziałek 16 marca

W poniedziałek w Warszawie pogodnie. Temperatura maksymalna 11 st.C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, południowo-zachodni i południowy. W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, w drugiej połowie nocy możliwe rozpogodzenia. Temperatura minimalna 3 st.C. Wiatr słaby, z kierunków zachodnich.

Zobacz też:

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP| X-news

Pozostałe wiadomości