Newsy

"Nieistotne" podróże po Europie. Jest propozycja Brukseli w sprawie ograniczeń

Newsy

iStockphotoYakobchuk/Getty Images

Komisja Europejska zaproponowała państwom członkowskim złagodzenie obostrzeń. Wyszła z propozycją, by znieść zakaz wjazdu do Unii dla obcokrajowców i przyjąć podejście, które będzie uwzględniać postęp szczepień i sytuację epidemiologiczną na świecie.

Podróże do Europy w dobie koronawirusa

W poniedziałek, 1 maja Komisja Europejska zaproponowała, by na teren Wspólnoty mogły wjeżdżać osoby zaszczepione, a także te, które podróżują z państw z niskim wskaźnikiem zakażeń COVID-19. - Komisja proponuje zezwolenie na wjazd do UE - z innych niż istotne powodów - nie tylko wszystkim osobom pochodzącym z krajów o dobrej sytuacji epidemiologicznej, ale także wszystkim osobom, które otrzymały ostatnią zalecaną dawkę szczepionki zatwierdzonej w UE. Można to rozszerzyć na szczepionki, które przeszły procedurę awaryjnego dopuszczenia przez WHO - czytamy w komunikacie opublikowanym przez Komisje Europejską.

Zezwolenie na wjazd do UE

Komisja Europejska uznała, że należy złagodzić ograniczenia dla podróży do Unii, które nie są niezbędne. Ponadto zastrzegła, że jeśli pojawią się nowe mutacje koronawirusa, konieczne będzie tymczasowe przywrócenie zakazu wjazdu do Unii dla obcokrajowców. - Pojawienie się niepokojących wariantów koronawirusa wymaga dalszej czujności. Dlatego jako środek zaradczy Komisja proponuje nowy mechanizm "hamulca bezpieczeństwa", który należy koordynować na szczeblu Unii i który ograniczyłby ryzyko dostania się takich wariantów do UE. Umożliwi to państwom członkowskim szybkie i tymczasowe ograniczenie do ścisłego minimum wszystkich podróży z krajów dotkniętych katastrofą na czas potrzebny do wprowadzenia odpowiednich środków sanitarnych - przekonuje Komisja.

Do Unii swobodnie więc będą mogli wjechać obcokrajowcy, którzy zostali zaszczepieni co najmniej 14 dni przed podróżą, a także ci, którzy przybywają z państw, w jakich wskaźnik zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców waha się między 25 a 100 (średnia unijna to 420). Te propozycje Komisji to jednak sugestia, ponieważ ochrona granic leży w kompetencjach krajów członkowskich.

Podróże z dzieckiem w plecaku. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Autor: Sabina Zięba

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości