Newsy

Płatności kartą w czasie koronawirusa. Większe zakupy bez PIN. Jaki będzie limit?

Newsy

Aktualizacja:
Moment RFwera Rodsawang/Getty Images

Limit dla płatności zbliżeniowych bez PIN będzie podniesiony - zapowiada Ministerstwo Finansów. Visa i Mastercard zwiększą kwotę, do której będzie można zapłacić kartą bezdotykowo, bez zatwierdzania PIN. Teraz dotyczy to transakcji do 50 zł. Sprawdź, jaki będzie limit po zmianach.

W ubiegłym tygodniu Minister Finansów Tadeusz Kościński zwrócił się z prośbą do organizacji kartowych, by pozwoliły na większe płatności bezstykowe, bez konieczności podawania PIN.

Zbliżeniowe płatności bez PIN - jaki limit

W najbliższych dniach limit dla płatności zbliżeniowych bez PIN zostanie podniesiony. Visa i Mastercard podniosą limit do 100 zł

- pisze na Twitterze resort finansów.

Wyższy limit płatności bez PIN - od kiedy

We wtorek wieczorem Visa zapowiedziała, że w czwartek 19 marca br. obowiązujący w Polsce limit dla transakcji zbliżeniowych bez podawania PIN-u zostanie podniesiony z 50 zł do 100 zł. Jak podała w komunikacie, zrobi to „w odpowiedzi na oczekiwania regulatora, handlowców i konsumentów”.

Podniesienie limitu zostało uzgodnione z uczestnikami ekosystemu bankowego w Polsce i uzyskało akceptację Narodowego Banku Polskiego

- podkreśla Visa w komunikacie.

W ub. tygodniu z powodu epidemii koronawirusa Komisja Nadzoru Finansowego zwróciła się z prośbą do NBP o zastosowanie wyższych limitów dla transakcji kartami zbliżeniowymi. Z kolei minister finansów Tadeusz Kościński zwrócił się w piątek do organizacji kartowych o przyspieszenie prac nad wdrożeniem możliwości płatności bezdotykowych do 100 zł bez PIN-u.

Od weekendu w Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego wprowadzone rozporządzeniem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego od 14 marca 2020 r. do odwołania.

Zobacz też:

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości