Newsy

Płaca minimalna w górę. Znamy kwotę

Newsy

Gosiek-B/GettyImages.com

W 2021 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie o 200 zł. Tym samym wyniesie 2,8 tys. zł. Takie dane podaje Centrum Informacyjne Rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 18,3 zł. Z nowych przepisów skorzysta ok. 1,7 mln pracowników.

Płaca minimalna 2021

Rząd zajął się we wtorek 15 września projektem rozporządzenia w prawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2021 r. Zgodnie z nim, od przyszłego roku minimalne wynagrodzenie będzie wynosiło 2,8 tys. zł. Po odliczeniu podatków będzie to ok. 2060 zł netto , czyli na rękę. Minimalna stawka godzinowa wyniesie natomiast 18,3 zł. To takie same stawki, jakie wcześniej rząd zaproponował Radzie Dialogu Społecznego (RDS).

Rząd konsekwentnie poprawia sytuację pracowników, którzy otrzymują najniższe wynagrodzenie. W 2021 r. minimalna pensja wzrośnie w porównaniu do 2015 r. o 1050 zł

– czytamy w komunikacie CIR.

Rząd szacuje, że z nowych przepisów skorzysta ok. 1,7 mln pracowników , którzy otrzymują wynagrodzenie na poziomie minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Zmiany odczują również pracodawcy, którzy poniosą wyższe koszty wypłaty wynagrodzeń. Szacuje się, że będzie to dotyczyło ok. 2 mln pracodawców , w tym ok. 1,8 mln mikroprzedsiębiorców.

Płaca minimalna w Polsce

Każdego roku rząd przedstawia Radzie Dialogu Społecznego (RDS) propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia i minimalnej stawki godzinowej na rok następny. Dotychczas rząd miał na to czas do 15 czerwca, jednak w tym roku w związku z epidemią COVID-19 termin ten przesunięto na 31 lipca. Następnie RDS w terminie 10 dni od dnia otrzymania propozycji uzgadnia wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę i stawki godzinowej, jaka będzie obowiązywała w 2021 r.

Jeżeli RDS w ustawowym terminie nie uzgodni wysokości minimalnego wynagrodzenia i stawki godzinowej, wówczas kwoty te ustala rząd w drodze rozporządzenia do 15 września br. Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę, a także wysokość minimalnej stawki godzinowej ustalone przez rząd nie mogą być jednak niższe od tych, które zostały wcześniej przedstawione RDS do negocjacji.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami do ustalania wysokości minimalnego wynagrodzenia nie wlicza się już dodatku za pracę w nadgodzinach, nagrody jubileuszowej oraz odprawy emerytalnej i rentowej. Od 2017 r. do minimalnej pensji nie wlicza się też dodatku za pracę w nocy.

Płaca minimalna = godne życie? Rozmawialiśmy na ten temat w Dzień Dobry TVN. Obejrzyj wideo:

Zobacz też:

Emerytura minimalna będzie wyższa. Ile wyniesie świadczenie?

1300 zł trzynastej emerytury. Kiedy dodatkowe pieniądze trafią na konta seniorów?

Nieoczekiwany efekt pandemii koronawirusa: więcej ojców na tacierzyńskim

Autor: Luiza Bebłot

Pozostałe wiadomości