Newsy

PIT 2020 trzeba złożyć do 30 kwietnia. Co grozi za spóźnienie?

Newsy

Moment RFBoonchai wedmakawand/Getty Images

Do złożenia zeznania PIT za 2020 rok zostało coraz mniej czasu. Trzeba to zrobić najpóźniej 30 kwietnia. To już więc dla podatników ostatni dzwonek. Jakie kary grożą za rozliczenie się po terminie? Ile wynosi mandat? Sprawdź, jak najprościej wysłać PIT 2020 i uniknąć konsekwencji.

PIT 2020 do 30 kwietnia

PIT za 2020 rok należy złożyć w terminie, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji. Urząd skarbowy może bowiem potraktować spóźnienie jako wykroczenie, a w niektórych przypadkach również jako przestępstwo skarbowe.

PIT 2020. Wzrosną kary za wykroczenia skarbowe

Zgodnie z obowiązującymi obecnie (29 kwietnia 2021 r.) przepisami, mandat za wykroczenia skarbowe może wynieść maksymalnie dwukrotność płacy minimalnej, czyli 5 600 zł.

Jednak 1 maja wejdzie w życie nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym, która podwyższy maksymalną kwotę grzywny do pięciokrotności minimalnego wynagrodzenia, czyli do 14 tys. zł.

Ministerstwo Finansów zapewniało, że kary tej wysokości nie będą dotyczyły drobnych wykroczeń skarbowych. - Zmiana wysokości górnej granicy kary grzywny za wykroczenie skarbowe nie będzie miała wpływu na wysokość mandatów za drobne wykroczenia skarbowe. Podwyższona stawka nie będzie stosowana np. w przypadku złożenia zeznania PIT po terminie. Wyższych mandatów mogą spodziewać się natomiast przemytnicy czy handlarze nielegalnymi wyrobami akcyzowymi oraz przemytnicy gotówki przez granicę Unii Europejskiej, którzy wbrew obowiązkowi nie zgłaszają jej przewozu przez granicę w kwocie powyżej równowartości 10 tys. euro - wyjaśnił Jakub Nagórski, zastępca dyrektora Departamentu Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej Ministerstwa Finansów.

Czynny żal - co to jest?

Aby uniknąć kary za nierozliczenie deklaracji PIT w terminie, należy złożyć czynny żal. Jest to pismo, które składa się do urzędu skarbowego, aby powiadomić o przewinieniu.

Jak szybko wysłać PIT za 2020 rok?

PIT za 2020 rok można rozliczyć szybko i bezpiecznie dzięki usłudze Twój e-PIT w serwisie e-Urząd Skarbowy na stronie podatki.gov.pl. Aby się do niego zalogować, należy skorzystać z Profilu Zaufanego (PZ), e-Dowodu, mObywatela lub bankowości elektronicznej.

- Nasza usługa zapewnia najszybszy, najprostszy i najbezpieczniejszy sposób złożenia PIT bez wychodzenia z domu - podkreśla szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska.

Kiedy zwrot podatku?

Przy składaniu rozliczenia rocznego PIT drogą elektroniczną termin zwrotu podatku wynosi 45 dni. W przypadku tradycyjnego składania dokumentów w urzędzie skarbowym, na zwrot podatku należy czekać nawet 3 miesiące.

Jakie są nowe ulgi w PIT w związku z COVID-19? Zobacz wideo:

Zobacz też:

Rząd luzuje obostrzenia. Podano datę otwarcia restauracji i klubów fitness

Czy potrzebna będzie trzecia dawka szczepionki przeciwko COVID-19? Szef BioNTechu wyjaśnia

Polski przedsiębiorca opracował implant płatniczy. Czy wkrótce będziemy mieć czipy wszczepiane pod skórę?

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: gazeta.pl

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości