Newsy

PIT-0 dla emerytów w Polskim Ładzie. Kto będzie mógł z niego skorzystać?

Newsy

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Strefa Biznesu
UntitledImages/Getty ImagesPIT-0 dla emerytów. Kto będzie mógł z niego skorzystać?

PIT-0 dla seniorów w Polskim Ładzie. Ponadto podwyższona została kwota wolna od podatku. Kto zapłaci PIT-0 i będzie zwolniony z podatków? Czym jest PIT-0 dla seniorów?

PIT-0 dla emerytów i seniorów

PIT-0 ma być zachętą dla seniorów do tego, by zostali aktywni zawodowo i na rynku pracy. Z tego świadczenia będą mogły skorzystać osoby, które osiągnęły uprawnienia do emerytury, a mimo to zrezygnują z jej pobierania, jednocześnie pozostając aktywnymi zawodowo. Dotyczy to osób zatrudnionych na etacie, zleceniach, a także przedsiębiorców. 

Zmiany prawne w 2022 r.

Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 roku
Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 rokuDzień Dobry TVN
wideo 2/3

PIT-0 ma być formą przywileju dla tych, którzy zdecydują się pracować po 65. roku życia. Osoby, które będą chciały przejść na emeryturę po osiągnięciu określonego wieku, będą mogły to zrobić bez korzystania z ulgi.

Osoby, które zdecydują się pracować dalej, będą miały powiększany kapitał przez składki do ZUS-u. To od nich zostanie wyliczona późniejsza wysokość emerytury. Co więcej, osoba pracująca będzie zwolniona z podatku dochodowego, a zatem zyska podwójnie.

Zwolnienie z podatku dla seniorów i emerytów - ile wyniesie?

Osoby, które osiągnęły wiek emerytalny i będą chciały dalej pracować, będą mogły skorzystać z PIT-0 podobnie, jak w przypadku tego świadczenia dla młodych. Jednak osoby starsze zwolnione zostały z płacenia podatku od przekroczenia kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 000 zł oraz ulgi, która wynosi 85 528 zł. Oznacza to, że pracujący seniorzy będą musieli zapłacić podatek jedynie wtedy, kiedy przekroczą 115 528 zł dochodu rocznie. 

Kogo nie dotyczy PIT-0 dla seniorów?

PIT-0 dotyczy jedynie osób pracujących na umowie o dzieło, umowie zlecenie lub posiadających przedsiębiorstwo. Zwolnienie z podatku dochodowego nie dotyczy osób pracujących na umowie o dzieło, gdyż nie są one objęte obowiązkowymi składkami emerytalnymi. Wszystkie inne umowy, które są oskładkowane, dotyczy możliwość zwolnienia z podatku dochodowego. 

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Strefa Biznesu

Źródło zdjęcia głównego: UntitledImages/Getty Images

Pozostałe wiadomości