Newsy

"Musimy lepiej chronić dzieci przed pedofilią w Internecie". Będą zmiany w prawie

Newsy

Marko Geber/Getty Images

W środę Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło projekt zmian w przepisach, które zakładają zaostrzenie kar za przestępstwa o charakterze pedofilskim. Co się zmieni?

- Obecne przepisy niedostatecznie chronią dzieci przed pedofilią; potrzebne są zmiany, które będą realnie chroniły dzieci, w szczególności w Internecie - powiedział PAP Błażej Kmieciak, szef Państwowej Komisji ds. Pedofilii. Dodał, że komisja opracowała konkretne propozycje w tej sprawie.

Prawo będzie chronić nieletnich przed pedofilami w Internecie

Przewodniczący komisji ds. pedofilii komentując przedstawione założenia w rozmowie z Polską Agencją Prasową podkreślił, że pomysły resortu są w wielu obszarach zbieżne z propozycjami, nad którymi komisja pracuje wspólnie z prezydentem. Na pytanie, czy projekt ministerialny zostanie połączony z propozycjami komisji odparł, że jest to decyzja Kancelarii Prezydenta i Ministerstwa Sprawiedliwości.

- My jako komisja głośno zwracamy uwagę na konieczność pilnej zmiany prawa, które będzie w sposób realny i rzetelny chroniło dzieci przed przemocą seksualną - zaznaczył Kmieciak. Jak dodał, zdarzają się takie sytuacje, że niektórzy sprawcy unikają odpowiedzialności z uwagi na braki w prawie.

Do najpilniejszych potrzeb zaliczył wprowadzenie szczególnej ochrony dzieci w Internecie. Jego zdaniem, "obecne przepisy niedostatecznie chronią dzieci, zwłaszcza w sytuacji rozwijającej się wirtualnej rzeczywistości".

- Musimy lepiej chronić dzieci w Internecie, dlatego postulujemy zmianę podejścia do groomingu, czyli uwodzenia małoletnich w sieci. Chodzi nam o ochronę dzieci także w sytuacji, kiedy przestępca nie dąży do spotkania z ofiarą w realu, ale kontaktuje się z nią jedynie przez Internet - wskazał przewodniczący.

Podkreślił, że komisja proponuje też m.in. wprowadzenie przestępstwa naruszenia intymności dziecka. Jak dodał, chodzi o sytuacje, kiedy przestępca bez wiedzy dziecka robi mu zdjęcia, np. na plaży, i rozpowszechnia je następnie w sieci.

- Dostrzegamy, że przestępstwa coraz częściej popełniane są za pomocą sieci i popularnych komunikatorów. Dlatego prawo musi być tu bardzo precyzyjne, odnosić się do dynamicznej rzeczywistości i konkretnych zagrożeń - dodał.

Nowe decyzje komisji ds. pedofilii

Kmieciak przypomniał też, że komisja ds. pedofilii już w lutym br. przedstawiła prezydentowi projekt zmian w Kodeksie karnym, które zakładają m.in. zniesienie przedawnienia oraz zatarcia skazania w przypadku przestępstw pedofilskich, podniesienie ochrony granicy prawnokarnej dzieci do 16. roku życia i eliminacja kar nieizolacyjnych za pedofilię.

Zwrócił też uwagę, że komisja przedstawiła prezydentowi również projekt nowelizacji ustawy, która reguluje jej funkcjonowanie. Komisja proponuje w nim m.in. zapewnienie anonimowości ofiarom pedofilii oraz wzmocnienie zasady równości stron w postępowaniach wyjaśniających.

Zobacz wideo: "Nie możemy dawać szansy pedofilom". Minister sprawiedliwości zapowiada zaostrzenie kar

Zobacz też:

Borelioza - jak ją rozpoznać? "Rumień to nie jest objaw obowiązkowy"

Patrycja Sołtysik o długim karmieniu piersią. "Nasze laktacyjne początki były trudne i bolesne"

Chłopcy z Podzamcza uzbierali 170 worków śmieci. "Zaczęło się od posprzątania naszej miejscówki"

Autor: Mateusz Łysiak

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości