Paszporty covidowe. Jak będą wyglądały w praktyce?

podróż, pandemia, walizka, paszport
Stefan Cristian Cioata/Getty Images
Paszport szczepionkowy to temat, który rozgrzewa naszą wyobraźnię w związku ze zbliżającym się wielkimi krokami sezonem urlopowym. Wielu z nas chce spędzić wakacje poza granicami kraju. Czy oprócz tradycyjnego paszportu będziemy potrzebować dokumentu zaświadczającego, że jesteśmy zaszczepieni? Prace nad nim prowadzi Komisja Europejska.

Paszport szczepionkowy - co to jest

Paszport szczepionkowy to dokument zawierający informację o zaszczepieniu, negatywnym teście lub obecności przeciwciał. Według Komisji Europejskiej ma on ułatwić podróże wewnątrz Wspólnoty. Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen ma nadzieję, że porozumienie polityczne zostanie osiągnięte do końca maja.

Paszport szczepionkowy - od kiedy

Techniczną - i względnie najmniej skomplikowaną stroną - przedsięwzięcia zajmuje się Komisja. Jak poinformował w tym tygodniu rzecznik KE ds. zdrowia Stefan De Keersmaecker pilotażowe testy już się rozpoczęły. Jeśli zakończą się on powodzeniem, to od 1 czerwca poszczególne państwa członkowskie będą mogły podłączać się do zunifikowanego systemu unijnego . De Keersmaecker szacuje, że w większości przypadków powinno to trwać do połowy czerwca.

W przypadku niektórych państw, jak np. Niemiec, może to zając więcej czasu. RFN nie zewidencjonowała cyfrowo ponad 7 mln osób, które otrzymały co najmniej jedną dawkę preparatu na Covid-19. W związku z tym osoby te będą musiały udać się jeszcze raz do punktów sczepień, żeby nadrobić niedopatrzenie. A to potrwa.

Nie jest to jednak kwestia przesądzająca o być albo nie być systemu. Znacznie większym wyzwaniem jest wypracowanie zgody politycznej między Radą UE, Parlamentem Europejskim i Komisją.

Paszport szczepionkowy - kontrowersje

Kością niezgody w negocjacjach jest kilka kwestii. Przede wszystkim PE domaga się, by posiadanie ważnego paszportu szczepień było wystarczającym warunkiem do swobodnego poruszanie się i żeby kraje UE nie miały możliwości nakładania dodatkowych ograniczeń, takich jak kwarantanny, testy lub środki samoizolacji. Kontrole graniczne leżą jednak w gestii poszczególnych krajów i nie wszystkie zgadzają się z postulatem europarlamentu. Dodatkowo, część z nich nie chce, by negatywny wynik testu uprawniał do takich samych przywilejów jak pełne szczepienie. Oprócz tego PE nalega, aby testy były bezpłatne.

Według informacji portalu Politico, jeśli nie uda się wypracować konsensusu do następnego posiedzenia Rady Europejskiej w dniach 24-25 maja, to paszporty i tak zostaną wprowadzone - jako zalecenie RE z pominięciem Parlamentu.

Paszport szczepionkowy - jak działa

Jak system ma konkretnie działać? Jak podkreśla KE, za wydawanie zaświadczeń odpowiadają organy krajowe. Mogą to być np. szpitale, placówki wykonujące testy czy centra szczepień.

Pracownicy tych ośrodków, na wniosek zainteresowanej osoby, wystawią w formie cyfrowej zaświadczenie zaszczepienia i wyślą je do konsorcjum firm, które zajmą się technicznymi aspektami dokumentu. Gdy go już przygotują, odeślą z powrotem do placówek, np. szpitali, czy centrów szczepień.

Tak przygotowane zaświadczenie będzie możliwe do pobrania na urządzenie mobilne lub wydane w formie papierowej. Obie wersje będą zawierać kod QR z istotnymi informacjami, a także pieczęć cyfrową potwierdzającą, że zaświadczenie jest autentyczne.

Podczas kontroli na granicach, czy lotniskach weryfikowana ma być jedynie autentyczność i ważność zaświadczenia. Wszystkie dane dotyczące zdrowia pozostają w gestii państwa, które wydało zaświadczenie - podkreśla Komisja.

Paszport szczepionkowy - kiedy zostanie wprowadzony

Pytanie, kiedy zostaną wprowadzone paszporty szczepionkowe, jest jednym z najczęściej zadawanych przez wszystkich, którzy planują wypoczynek poza granicami kraju w zbliżające się wakacje. Pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk zdradził na antenie RMF FM, że pomiędzy 20 a 25 maja rozpocznie się pilotaż programu, którego Polska jest uczestnikiem. Z kolei minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że planowane jest szybciej, niż zakładają to unijne założenia.

- Mieliśmy deklarację z Komisji Europejskiej, że zaczniemy 25 maja, ale przyśpieszamy i będziemy chcieli 20 maja, czyli za kilka dni, podłączyć się do tego systemu, który został zaproponowany przez Komisję Europejską - powiedział minister na antenie Radia Zet.

Jak będzie wyglądał paszport szczepionkowy?

Choć Michał Dworczyk nie zdradził, jaką dokładnie formę przybierze dokument, to z jego słów wynika, że będzie to rodzaj aplikacji gromadzącej informacje na temat szczepień lub przebytej choroby.

- Można to najprościej wytłumaczyć w taki sposób, że będzie rozwiązanie czy rodzaj aplikacji, w których będą skumulowane informacje na temat osób zaszczepionych, ozdrowieńców oraz osób, które wykonały czy mają aktualny test covidowy - powiedział w rozmowie z dziennikarzami RMF FM.

Kontrowersje wokół paszportu szczepionkowego. Zobacz wideo:

Dzień Dobry TVN

Zobacz też:

Luzowanie obostrzeń od 15 maja. Sprawdź, co się zmienia od soboty

Od 15 maja zdejmujemy maseczki, ale nie wszędzie. Gdzie nadal musimy je nosić?

Noc Muzeów 2021 rozpocznie się 15 maja. Co, gdzie i na jakich zasadach można zobaczyć?

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

podziel się:

Pozostałe wiadomości