Newsy

Warszawa. Większa strefa płatnego parkowania i dużo wyższe mandaty

Newsy

Moment RFDavid Crespo/Getty Images

Parkowanie w Warszawie. Od 7 września w stolicy obowiązuje rozszerzona strefa płatnego parkowania. Zostają też wprowadzone wyższe opłaty za brak biletu. Kara będzie surowa, bo aż 5 razy większa niż dotychczas.

Od godz. 8:00 w poniedziałek obowiązuje powiększona strefa płatnego parkowania niestrzeżonego na Woli i Pradze Północ. Opłata za brak biletu parkingowego wzrasta w całej warszawskiej SPPN z 50 do 250 zł.

Strefa płatnego parkowania w Warszawie

SPPN na Woli sięga na zachodzie do al. Prymasa Tysiąclecia, a na północy do linii kolejowej Warszawa Gdańska - Warszawa Zachodnia. Na Pradze Północ objęła okolice zoo i Parku Praskiego, Nową Pragę i północne okolice dworca Wschodniego.

Zdaniem burmistrza Woli Krzysztofa Strzałkowskiego, powiększenie strefy płatnego parkowania skłoni kierowców do krótszego postoju.

Doświadczenia z istniejącej strefy potwierdzają, że wprowadzenie opłat skłania kierowców do krótszego postoju, zwiększając rotację i ułatwiając znalezienie wolnego miejsca

– wskazuje burmistrz dzielnicy.

Parkometry w Warszawie. Kara za brak biletu

Pod koniec lipca Rada m.st. Warszawy zdecydowała, że kara za nieuiszczenie opłaty za parkowanie auta w SPPN wzrośnie od 7 września z 50 zł do 250 zł. Jak uzasadniono, ta kwota była niezmieniana od 17 lat i kiedyś "miała zdecydowanie inną wartość".

SPPN funkcjonuje w Warszawie od połowy 1999 roku. Teraz pierwsza godzina parkowania kosztuje 3 zł, druga – 3,60 zł, trzecia godzina – 4,20 zł, czwarta i kolejne po 3 zł. Opłata minimalna za postój wynosi 0,50 zł, co jest równoważne 10 minutom parkowania. Nie ma możliwości opłacenia krótszego czasu postoju.

Abonament za parkowanie w Warszawie

Mieszkańcy części Warszawy objętej SPPN opłacają roczny 30-złotowy abonament. Dotyczy on okolicy miejsca zamieszkania obejmującej osiem parkomatów, które wskaże mieszkaniec.

Aby uzyskać abonament przede wszystkim trzeba być zameldowanym na pobyt czasowy lub stały na terenie strefy. Ponadto należy być właścicielem, współwłaścicielem lub użytkownikiem pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej do 2,5 tony lub samochodu osobowego powyżej 2,5 tony.

Formalności związane z abonamentem można załatwić we wszystkich Punktach Obsługi Pasażerów ZTM.

Zobacz też:

Za wrzucanie śmieci do jednego worka straż miejska może wręczyć mandat i to dość dotkliwy

Polacy martwią się o zdrowie najbliższych, ale bezpiecznie czują się na zakupach i w restauracjach

Seria przestępstw na warszawskim Trakcie Królewskim. Będzie więcej patroli

Zobacz wideo: Dziesięć razy drożej za parkowanie w Krakowie. Zarząd Transportu Publicznego planuje znaczne podwyżki

Autor: Jola Marat

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości