Newsy

Wielkanocne orędzie papieża Franciszka. "Zmartwychwstały Jezus jest nadzieją dla wielu młodych ludzi"

Newsy

Aktualizacja:
Papież Franciszek

Papież Franciszek wygłosił wielkanocne orędzie w bazylice Świętego Piotra. Zapewnił o swej bliskości z młodymi ludźmi na świecie i wsparł młodzież z Birmy domagającą się demokracji. Wezwał też wspólnotę międzynarodową do działań, aby przezwyciężyć opóźnienia w dystrybucji szczepionek.

Wielkanocne orędzie papieża Franciszka

W orędziu wygłoszonym w bazylice Świętego Piotra papież nawiązał do sytuacji pandemicznej, w której cały świat tkwi od ponad roku. - Pandemia jest nadal w pełnym rozkwicie, bardzo uciążliwy jest kryzys społeczny i gospodarczy, zwłaszcza dla najuboższych , mimo to – i jest to skandaliczne – nie ustają konflikty zbrojne, i rozbudowywane są arsenały wojskowe - powiedział.

Franciszek zauważył, że "Jezus Zmartwychwstały jest nadzieją dla wielu ludzi młodych, którzy zostali zmuszeni do spędzenia długich okresów bez możliwości uczęszczania do szkoły lub na uniwersytet i dzielenia czasu z przyjaciółmi".

- Wszyscy potrzebujemy przeżywania prawdziwych relacji międzyludzkich, a nie tylko wirtualnych, zwłaszcza w wieku, w którym kształtuje się charakter i osobowość. Jestem blisko ludzi młodych na całym świecie, a w tej chwili szczególnie tych w Birmie, dążących do demokracji, pokojowo wyrażając swój głos, będąc świadomymi, że nienawiść można rozproszyć jedynie miłością - podkreślił.

Niech Chrystus, który jest naszym pokojem, położy wreszcie kres szczękowi broni w umiłowanej i udręczonej Syrii, gdzie miliony osób żyją wręcz w nieludzkich warunkach, a także w Jemenie, gdzie wydarzeniom towarzyszy głuche i skandaliczne milczenie, oraz w Libii, gdzie wreszcie widać drogę wyjścia z dekady sporów i krwawych starć.

- powiedział papież, który poprosił strony konfliktów o podjęcie skutecznych starań, by je zakończyć i "pozwolić narodom wyczerpanym wojną żyć w pokoju oraz rozpocząć odbudowę swoich krajów". Papież apelował o poszanowanie praw człowieka i świętości życia, braterski i konstruktywny dialog w duchu pojednania i czynnej solidarności.

- Niech Pan, który jest naszym pokojem, pomoże nam przezwyciężyć mentalność wojny. Niech sprawi, by jeńcy w konfliktach, zwłaszcza na wschodzie Ukrainy i w Górskim Karabachu, mogli bezpiecznie powrócić do swoich rodzin, niech też zainspiruje światowych przywódców do zahamowania wyścigu zbrojeń - wezwał Franciszek w orędziu.

Papież Franciszek o szczepionkach na COVID-19

- Zmartwychwstały Chrystus jest nadzieją dla tych, którzy nadal cierpią z powodu pandemii, dla chorych i dla tych, którzy stracili bliskich. Niech Pan da im pocieszenie i wspiera trud lekarzy, pielęgniarzy i pielęgniarek. Wszyscy, zwłaszcza najsłabsi, potrzebują pomocy i mają prawo, by mieć dostęp do niezbędnej opieki - oświadczył papież i dodał, że jest to jeszcze bardziej widoczne w chwili, gdy wszyscy wezwani są do walki z pandemią, a podstawowym narzędziem w tej walce są szczepionki.

- W duchu internacjonalizmu szczepionek wzywam zatem całą wspólnotę międzynarodową do wspólnego zaangażowania, by przezwyciężyć opóźnienia w ich dystrybucji oraz ułatwić dzielenie się nimi, zwłaszcza z krajami najuboższymi - zaapelował.

Zobacz wideo: Watykańska Droga Krzyżowa. Z powodu pandemii na placu Świętego Piotra

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Kamila Glińska

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: RUPTLY/x-news

Pozostałe wiadomości