Newsy

Pandemia skróci życie Polaków. Ale COVID-19 nie jest jedyną przyczyną

Newsy

Moment RFAndriy Onufriyenko/Getty Images

Z powodu pandemii COVID-19 nastąpił nagły znaczący spadek oczekiwanej długości życia Polaków. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Tak wynika z danych opublikowanych przez GUS. Jakie jeszcze są tego powody?

Spadek długości życia Polaków

W 2020 r., w związku z epidemią COVID-19, nastąpił gwałtowny spadek oczekiwanej długości trwania życia we wszystkich województwach, zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

- W przypadku mężczyzn największy spadek odnotowano w świętokrzyskim (1,8 roku), najmniejszy w warmińsko-mazurskim (o rok). Dla kobiet spadek najwyższy był w łódzkim i podkarpackim (1,4 roku), najniższy w kujawsko-pomorskim, pomorskim oraz zachodniopomorskim (0,6 roku) - podaje gazeta, powołując się na opublikowane przez GUS dane.

GUS. Pandemia skróci życie Polaków

Według GUS, dla chłopców urodzonych w ub.r. oczekiwane trwanie życia to 72,6 roku (rok wcześniej 74,1 roku). Ten sam wskaźnik dla dziewczynek spadł z 81,8 roku do 80,7 roku. Oczekiwane dalsze trwanie życia obniżyło się we wszystkich grupach wiekowych.

- Pomimo faktu, że na przestrzeni ostatnich trzech dekad w Polsce obserwowane było wydłużanie się przeciętnego trwania życia, to epidemia COVID-19 spowodowała jego nagły duży spadek, a jej skutki mogą być odczuwane przez wiele lat. Nie wiadomo, kiedy nastąpi jej koniec i jak szybko wskaźniki trwania życia powrócą do poziomów obserwowanych przed epidemią – napisali autorzy opracowania GUS.

Zahamowanie przyrostu trwania życia w Polsce

Według GUS, oprócz pandemii do zahamowania przyrostu trwania życia w naszym kraju mogą przyczynić się m.in. problemy organizacyjne i kadrowe służby zdrowia. Ponadto otyłość, a także zanieczyszczenie powietrza i związany z nim wzrost zachorowalności na choroby układu oddechowego.

Zobacz także:

Uczestniczka "MasterChefa" prosi o pomoc. "Egzystujemy w mieszkaniu, w którym nie mamy prądu ani dostępu do ciepłej wody"

Czy uczniowie we wrześniu wrócą do szkół? Rada Medyczna wydała opinię

Bracia Olaf i Alan w tym samym czasie czekali na nowe serca, obaj są już po przeszczepach. "Nie da się opisać naszego szczęścia"

Zobacz wideo: Prof. Wiącek jako RPO chce zacząć od raportu na temat "problemów, jakie obnażyła pandemia"

Autor: Magdalena Zamkutowicz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości