Newsy

„Pan T.” dostępny w Playerze! "W absurdalnych czasach humor to podstawa”

Newsy

Aktualizacja:

Wielokrotnie nagradzany, z gwiazdorską obsadą. „Pan T.” to opowieść o Polsce w absurdalnych czasach, która znajduje odzwierciedlenie współcześnie. Od piątku 27 marca film z dawno niewidzianym Pawłem Wilczakiem w roli głównej zobaczycie w serwisie Player.

"Pan T." w Playerze

W związku z pandemią koronawirusa kina oraz placówki kulturalne w Polsce są zamknięte do odwołania. Wiele produkcji postanawia więc przyspieszyć premiery i przenieść się do Internetu. Na taki odważny ruch zdecydowali się już m.in. twórcy filmu „Sala samobójców. Hejter” (reż. Jan Komasa).

Od piątku 27 marca w serwisie Player będzie dostępny również film w reżyserii Marcina Krzyształowicza - "Pan T.".

„Pan T.” – fabuła

Polska, rok 1953. Warszawa powstaje z ruin. Ale tylko jako miasto. Panuje wszechobecna niepewność. Ludzie donoszą na siebie nawzajem. Wszystko przykrywają alkoholem i dobrym towarzystwem. Tego wszystkiego doświadcza tytułowy bohater, niejaki Pan T – w tej roli Paweł Wilczak. Jest uznanym pisarzem, który mieszka w hotelu dla literatów. Utrzymuje się z korepetycji, dawanych maturzystce. Spotkania przeradzają się w płomienny romans. Wszystko się zmienia, kiedy do mieszkania obok przeprowadza się chłopak z prowincji, który marzy o karierze dziennikarza ( Sebastian Stankiewicz). Pan T. staje się dla niego mistrzem i nauczycielem.

Władze zaczynają podejrzewać go o niecne zamiary wysadzenia Pałacu Kultury i Nauki, a uczennica szokuje go niespodziewanym wyznaniem. Urząd Bezpieczeństwa zacznie śledzić każdy jego ruch, a przypadkowe spotkanie w toalecie z I sekretarzem Bolesławem Bierutem może zakończyć się całkowicie niespodziewanie. W tej rzeczywistości pełnej absurdów trudno będzie zachować powagę.

Paweł Wilczak o roli w „Panu T.”

W główną postać wciela się Paweł Wilczak. Do tej roli aktor musiał dokonać fizycznej przemiany – schudł i wyostrzyły mu się rysy twarzy. Na kanapach Dzień Dobry TVN opowiadał o swoich przygotowaniach.

Chciałem zapomnieć o wszystkim, co robiłem do tej pory i z czym mogłem być kojarzony. Jest tu wielka zasługa reżysera, który zaufał mi i zobaczył we mnie kogoś zupełnie innego. Nie tylko w czerni i bieli, ale też w innych rejestrach emocjonalnych

Aktor dodał, że jego filmowa przemiana jest również zasługą reżysera, który odważył się zobaczyć go w innej roli, niż dotychczas.

„Pan T.” – obsada

W filmie oprócz Pawła Wilczaka, zobaczymy Sebastiana Stankiewicza, który gra ucznia i sąsiada Pana T. Aktor za tę kreację dostał nagrodę na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - za najlepszą rolę drugoplanową.

W pozostałych rolach występują m.in. Maria Sobocińska, Wojciech Mecwaldowski, Jacek Braciak, Katarzyna Figura, Katarzyna Warnke i Wiktor Zborowski.

Film „Pan T” od piątku, 27 marca jest dostępny w serwisie Player!

Zobacz też:

Autor: Anna Korytowska

Pozostałe wiadomości