Newsy

Poznaliśmy polskiego kandydata do Oscara 2022. Został nim film Jana P. Matuszyńskiego

Newsy

Autor:
Milena
Jaworska
Covervideo/x-news

Polski kandydat do Oscara wybrany. Komisja powołana przez Państwowy Instytut Sztuki Filmowej wybrała narodowego reprezentanta, który weźmie udział w walce o statuetkę Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Kraj reprezentować będzie "Żeby nie było śladów" w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego, czyli wstrząsająca produkcja omawiająca jedną z najgłośniejszych zbrodni aparatu bezpieczeństwa PRL.

Polski kandydat do Oscara 2022

Film Jana P. Matuszyńskiego od początku plasował się wśród faworytów również ze względu na fakt, że walczy o Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji wśród silnej konkurencji w postaci najnowszych dzieł najznakomitszych reżyserów, takich jak m.in. Pedro Almodóvar czy Jane Campion. Jednak krytycy filmowi stawiali również na "Hiacynta" Piotra Domalewskiego – obraz poruszający podobny temat. Wspomniała o nim w swojej wypowiedzi Ewa Puszyńska, przewodnicząca komisji.

- Decyzja nie była łatwa. Oba filmy poruszają bowiem uniwersalny problem opresji państwa wobec obywatela, obywatelski sprzeciw i walkę o prawa człowieka i sprawiedliwość. Oba filmy angażują emocjonalnie. Ostatecznie, po długiej dyskusji, komisja zdecydowała, że polskim kandydatem do Oscara jest film Jana P. Matuszyńskiego "Żeby nie było śladów". Gratuluję bardzo serdecznie twórcom, reżyserowi i producentom, a także wszystkim, którzy byli zaangażowani w powstanie tego wspaniałego filmu - stwierdziła Puszyńska.

Wstrzemięźliwa reakcja twórców

Wyróżniony reżyser skomentował decyzję komisji z powściągliwością, zaznaczając, że bycie Polskim kandydatem do Oscara niesie za sobą również wielką odpowiedzialność. – Fajnie. Cieszymy się. To jest zawsze duża odpowiedzialność — skomentował podczas konferencji Jan Matuszyński.

Konferencja prasowa zorganizowana przez PISF transmitowana była w mediach społecznościowych.

Do Oscara 2022 zgłoszono cztery kandydatury:

  • "Hiacynt", reż. Piotr Domalewski
  • "Najmro. Kocha, kradnie, szanuje", reż. Mateusz Rakowicz
  • "Prime Time", reż. Jakub Piątek
  • "Żeby nie było śladów", reż. Jan P. Matuszyński

Rozdanie Oscarów podczas 94. gali nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej zaplanowano na 27 marca 2022 r.

Zobacz wideo: Jan P. Matuszyński o swoim filmie "Ostatnia rodzina": Miałem poczucie, że jedziemy do Gdyni z dobrym filmem

Jan P. Matuszyński o swoim filmie "Ostatnia rodzina": Miałem poczucie, że jedziemy do Gdyni z dobrym filmem
Jan P. Matuszyński o swoim filmie "Ostatnia rodzina": Miałem poczucie, że jedziemy do Gdyni z dobrym filmem
Agencja TVN

Autor:Milena Jaworska

Pozostałe wiadomości