Newsy

Polak nominowany do Oscara. Kim jest Dariusz Wolski?

Newsy

Dariusz Wolski ma szansę na Oscara w kategorii "Najlepsze zdjęcia". Mimo że polski operator od lat z sukcesami działa w Stanach Zjednoczonych, jest to jego pierwsza nominacja do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. O tym, do kogo trafią prestiżowe statuetki, przekonamy się 25 kwietnia.

Polski operator Dariusz Wolski otrzymał nominację do Oscarów 2021 za film "Nowiny ze świata" w reżyserii Paula Greengrassa. Główną rolę w tej produkcji zagrał Tom Hanks.

Oscary 2021. Dariusz Wolski - kim jest?

Dariusz Wolski pracuje w Stanach Zjednoczonych od lat 80. XX wieku. Był operatorem na planie takich filmów, jak "Kruk", "Karmazynowy przypływ", "Mexican", "Eagle Eye", "Dziennik zakrapiany rumem", "The Walk. Sięgając chmur" czy "Sicario 2: Soldado" oraz czterech z pięciu części "Piratów z Karaibów".

Polak współpracował z Timem Burtonem przy "Alicji w Krainie Czarów" oraz "Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street", a także tworzy odnoszący sukcesy duet z Ridleyem Scottem. Spod ich rąk wyszły takie filmowe hity jak m.in. "Marsjanin", "Exodus: Bogowie i królowie" oraz "Wszystkie pieniądze świata". Wkrótce swoje premiery będą miały kolejne ich dzieła - "The last duel" i "House of Gucci".

Wolski pracuje również jako operator na planach teledysków. Współpracował m.in. z Eminemem, Aerosmith, Stingiem, Davidem Bowiem i Eltonem Johnem.

Oscary 2021. Kiedy rozdanie nagród?

Ze względu na pandemię koronawirusa, gala rozdania Oscarów została przełożona z lutego na kwiecień. 93. ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 25 kwietnia 2021 roku w Dolby Theatre w Los Angeles.

Sprawdź, gdzie można obejrzeć ceremonię wręczenia Oscarów 2021!

Zobacz wideo: Nominacje do Oscarów ogłoszone!

Zobacz także:

Autor: Kamila Glińska

Pozostałe wiadomości