Newsy

Turyści już nie unikną tzw. opłaty klimatycznej? Szykują się zmiany

Newsy

Moment RFOlena Ruban/Getty Images

Opłata klimatyczna już nie ominie turystów. Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna" Krajowa Rada Regionalnych Izb Obrachunkowych oraz Ministerstwo Finansów chcą uszczelnić system ściągania danin miejscowych i uzdrowiskowych.

Gdzie pobierana jest opłata klimatyczna?

Gazeta wskazuje, że wielu właścicieli hoteli, pensjonatów czy pól namiotowych nie pobiera opłat za powietrze (klimatycznych) od wczasowiczów, a gminy nie mają narzędzi, aby ich do tego przymusić.

Krajowa Rada Regionalnych Izb Obrachunkowych (KR RIO) w sprawozdaniu za 2020 r. przedstawiła propozycję zmiany przepisów, która miałaby rozwiązać problem. Rada uważa, że konieczne jest wprowadzenie ustawowego obowiązku pobierania opłat miejscowych lub uzdrowiskowych przez właścicieli, którzy oferują noclegi na terenie gminy – podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Krajowa Rada RIO proponuje dodanie do ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych artykułu zobowiązującego sanatoria, zakłady uzdrowiskowe, hotele, pensjonaty, domy i ośrodki wypoczynkowe, ośrodki szkoleniowe, campingi, pola namiotowe, a także osoby prowadzące działalność gospodarczą lub świadczące usługi w zakresie wynajmu pokoi do prowadzenia ewidencji osób zobligowanych do uiszczania opłaty miejscowej lub uzdrowiskowej, pobierania tych opłat i wpłacania ich na rachunek właściwego urzędu gminy w terminie do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym je pobrano.

Kto ściąga opłaty?

- Wielu inkasentów celowo nie pobiera należnej gminie opłaty miejscowej lub uzdrowiskowej. Przedstawiciele gmin wskazują, że w niektórych miejscowościach zwłaszcza duże ośrodki wypoczynkowe odmawiają wykonywania czynności inkasa opłaty, gdyż mają świadomość, że nie poniosą żadnej odpowiedzialności za jej niepobieranie – uważa KR RIO w uzasadnieniu swojej propozycji.

Gminy przyznają, że mają problem ze ściąganiem należności, ale podkreślają, że dotyczy to głównie małych przedsiębiorców i osób fizycznych wynajmujących kwatery.

Jak pisze "DGP", resort finansów zgadza się, że zmiany są konieczne i już nad nimi pracuje. MF nie ujawnia jednak, czy poprze propozycję w kształcie przedstawionym przez KR RIO.

Zobacz wideo: Bawimy się w… podróżnika

Zobacz także:

Pogoda na sierpień. Jaki będzie koniec wakacji?

Filip Chajzer przeżył chwile grozy na pokładzie samolotu. "Najgorszy moment to ten, kiedy maszyna nagle zaczyna spadać"

Projekt plaża w Świnoujściu. "Od samego rana chcemy zachęcać do aktywności"

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości