Newsy

Opłaty za garaż podziemny? W wielu wspólnotach pobierane są bezprawnie

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
businessinsider.com
Garaż podziemny

Niektóre zarządy wspólnot mieszkaniowych pobierają opłaty za utrzymanie i administrowanie garaży podziemnych, które są odrębnymi lokalami. Na to nie chcą się godzić właściciele mieszkań i innych lokali w budynkach. Zdaniem wielu prawników, takie sytuacje, bez porozumienia obu stron, nie powinny mieć miejsca.

Czy wspólnota mieszkaniowa może pobierać opłaty za parking?

Na mocy prawa zarząd wspólnoty mieszkaniowej nie jest reprezentantem współwłaścicieli lokalu wyodrębnionego w księdze wieczystej, jakim jest garaż. W praktyce jednak, często pobiera od nich opłaty, np. zaliczki na koszty zarządzania czy na fundusz remontowy. Wspólnoty zlecają również różnego rodzaju działania, m.in. sprzątanie lub mycie całego garażu wraz z poszczególnymi miejscami postojowymi. Niekiedy łącznie z tymi należącymi do osób, które poza miejscem postojowym, nie są właścicielami mieszkań w danej wspólnocie.

Polacy zadłużeni na potęgę
Polacy zadłużeni na potęgę Źródło: Dzień Dobry TVN

Jeżeli garaż jest odrębnym lokalem niemieszkalnym, którego współwłaścicielami są osoby posiadające na jego terenie stanowiska parkingowe, to nie podlega on zarządowi wspólnoty. W tej sytuacji nie ma ona prawa do pobierania opłat za utrzymanie takiego lokalu.

Kiedy wspólnota mieszkaniowa może pobierać opłaty za garaż?

Najczęściej współwłaścicielami garażu są właściciele mieszkań w danym budynku. Traktują oni części mieszkalne i niemieszkalne jako jedną funkcjonalną całość i często oczekują od zarządu wspólnoty, że będzie ona należycie utrzymana. Tymczasem powinni sami, między sobą ustalać zasady i koszty utrzymania garażu. Pewne jest, że współwłaściciele mają obowiązek wnosić opłaty na utrzymanie części wspólnych nieruchomości. Aby te mogły być skutecznie naliczane, muszą wynikać z uchwał właścicieli lokali. Czasami jest tak, że współwłaściciele oddają garaż w zarząd wspólnocie mieszkaniowej. Wówczas relacje między stronami reguluje stosowna umowa, która powinna określać także sposób rozliczania kosztów utrzymania tego odrębnego lokalu niemieszkalnego. Jeśli takiej umowy nie ma, zarząd nie ma prawa pobierać żadnych opłat za garaż.

Uchwały wspólnoty mogą być zaskarżane do sądu przez współwłaścicieli, jeśli są niezgodne z prawem, umową właścicieli lokali, albo naruszają zasady prawidłowego zarządu lub czyjekolwiek interesy.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: businessinsider.com

Źródło zdjęcia głównego: Pannonia/Getty Images

Pozostałe wiadomości