Newsy

Omikron – nowy, wysoce zaraźliwy wariant koronawirusa. Minister Niedzielski wydał polecenie sanepidowi

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
rmf24.pl

W krajach południowej Afryki wykryto nowy wariant koronawirusa. Minister zdrowia Adam Niedzielski zalecił Głównemu Inspektoratowi Sanitarnemu zwrócenie szczególnej uwagi w prowadzonych wywiadach epidemicznych na osoby wracające z kontynentu lub mające z nimi bezpośredni kontakt.

Omikron – nowy wariant koronawirusa

Światowa Organizacja Zdrowia ocenia wariant Omikron jako "niepokojący". Specjaliści WHO, którzy zajęli się dokładną jego analizą, stwierdzili, że jest to odmiana wysoce zaraźliwa. Poprzednim dominującym na świecie wariantem koronawirusa był wariant Delta. Nowa odmiana koronawirusa określana dotychczas jako B.1.1.529, otrzymała nazwę greckiej litery - Omikron.

Minister Adam Niedzielski opublikował na Twitterze wpis, w którym poinformował o poleceniu wydanym sanepidowi. Udostępnił również informacje od WHO.

Lek na COVID-19 dostępny w Polsce od połowy grudnia
Lek na COVID-19 dostępny w Polsce od połowy grudnia Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Filipiak o lekach na COVID-19 Źródło: Dzień Dobry TVN

Skąd się wziął wariant Omikron?

Omikron został wykryty 11 listopada w Botswanie. Trzy dni później potwierdzono jego obecność również w organizmie pacjenta w RPA. Został także zidentyfikowany u mężczyzny, który 13 listopada wrócił z Afryki Południowej do Hongkongu. Obecnie ilość przypadków wariantu Omikron jest niewielka, ale bardzo szybko się on rozprzestrzenia. Niektórzy naukowcy sugerują, ale na razie nie jest to pewna informacja, że mutacja mogła się wykształcić w organizmie pacjenta, który był nosicielem wirusa HIV, a więc miał również obniżoną odporność. W Botswanie ok. 20 proc. mieszkańców jest nosicielami wirusa HIV. W niektórych regionach RPA skala problemu również jest wysoka.

Zakaz lotów z południowej Afryki

W związku z pojawieniem się nowego, prawdopodobnie szybciej rozprzestrzeniającego się wariantu koronawirusa, kilka krajów szybko podjęło działania i wprowadziło zakaz lotów z południa Afryki. Zdecydowały się na to Wielka Brytania, Francja, Austria i Izrael. Z kolei Japonia i Niemcy wprowadziły obowiązkową dwutygodniową kwarantannę dla osób przylatujących z południowej Afryki.

Zaniepokojenie wśród naukowców wywołuje ilość i tempo ewoluowania nowych mutacji. Wykryto ich łącznie 50, z czego 30 w obrębie kolca, który znajduje się na powierzchni patogenu. Na kolec ten nakierowane są szczepionki przeciwko Covid-19, sam zaś wirus wykorzystuje go do wniknięcia do wnętrza ludzkich komórek.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: rmf24.pl

Źródło zdjęcia głównego: gettyimages/Catherine Falls Commercial

Pozostałe wiadomości