Newsy

Polacy odkryli planetoidę. Olga Tokarczuk została jej patronką

Newsy

Aktualizacja:
TVN24

"(555468) Tokarczuk" - to oficjalna nazwa planetoidy, odkrytej przez polskich łowców komet Michała Kusiaka i Michała Żołnowskiego. - Tą planetoidą chciałbym podziękować Pani Tokarczuk nie tylko za jej cudowną literaturę, ale również społeczne zaangażowanie. Pełne radosnej autentyczności i klasy - tłumaczy jeden z odkrywców.

Olga Tokarczuk ma "własną" planetoidę

Planetoida 555468, która została odkryta we wrześniu 2013 roku przez Polaków: Michała Żołnowskiego i Michała Kusiaka, zostanie nazwana imieniem pisarki i noblistki Olgi Tokarczuk. Obiekt krąży wokół Słońca w głównym pasie planetoid pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza. Jednego okrążenia dokonuje w ciągu 4,71 lat.

- To dla mnie bardzo ważny dzień. Wraz z Michałem Kusiakiem dostaliśmy informację, że odkryta przez nas 12 września 2013 planetoida 555468 została oficjalnie nazwana "Tokarczuk". Niedawno specjalna komisja w ramach Międzynarodowej Unii Astronomicznej zaakceptowała nasz wniosek - poinformował Michał Żołnowski na Facebooku. - Tą planetoidą chciałbym podziękować Pani Tokarczuk nie tylko za jej cudowną literaturę, ale również społeczne zaangażowanie. Pełne radosnej autentyczności i klasy. Mam nadzieję, że kiedyś będziemy mogli spotkać Panią i wręczyć osobiście potwierdzenie, że jest Pani "właścicielką" kosmicznej półtorakilometrowej skały , która najpewniej od setek milionów lat okrąża i będzie okrążać Słońce pomiędzy Marsem a Jowiszem - dodał.

Olga Tokarczuk - działalność

Olga Tokarczuk to polska pisarka urodzona w 1962 roku w Sulechowie. W 2018 roku otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Artystka aktywnie działa także na rzecz praw kobiet, mniejszości oraz zwierząt. Nazwana jej nazwiskiem planetoida - (555468) Tokarczuk - znana była dotychczas jako 2013 YH47.

Zobacz także:

Tomasz Kot ostrzega przed fałszywą reklamą: "Kradną twarz, a w usta wkładają słowa, które nigdy nie zostały wypowiedziane"

Agata Kulesza w nowym serialu "Skazana" na Playerze. Sprawdź, kiedy premiera i zobacz pierwszy zwiastun

George Clooney po raz kolejny zostanie ojcem? "Nie mógł się doczekać, aż będzie mógł się pochwalić"

Zobacz wideo: O. Tokarczuk: Szczucie na ludzi LGBT jest cyniczną grą, może doprowadzić do katastrofy

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości