Newsy

Literackie Noble 2019. Olga Tokarczuk i Peter Handke zostali laureatami!

Newsy

Aktualizacja:

Olga Tokarczuk z Noblem! Polska pisarka Olga Tokarczuk została laureatką literackiego Nobla za rok 2018 - poinformowała w środę Szwedzka Akademia, potwierdzając krążące od kilku dni plotki! To nie tylko kolejne wielkie literackie wyróżnienie dla Tokarczuk , ale także pierwszy literacki Nobel dla Polaka od 23 lat, gdy w 1996 r. otrzymała go Wisława Szymborska. Szwedzka Akademia przyznała także nagrodę za 2019 rok. Otrzymał ją austriacki pisarz Peter Handke.

Nagrody Nobla 2019 w dziedzinie literatury

Peter Handke został nagrodzony przez Szwedzką Królewską Akademie Nauk za "za wpływową pracę, która wraz z językową pomysłowością zgłębiła peryferie i specyficzność ludzkiego doświadczenia".

Natomiast Olga Tokarczuk otrzymała Nobla za "narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia". Wliczając Isaaca Bashevisa Singera, który pisał w jidisz, Tokarczuk jest szóstą polską laureatką literackiego Nobla.

Więcej:

Nagrody Nobla 2019 w dziedzinie literatury: Olga Tokarczuk z Noblem

Olga Tokarczuk jest drugą kobietą i pierwszą polską prozaiczką, która została nagrodzona najważniejszym zaszczytem literackim na świecie. Wcześniej, w 1996 roku, Akademia Szwedzka doceniła Wisławę Szymborską.

Olga Tokarczuk - „Bieguni”, „Księgi Jakubowe”. Które książki są najlepsze?

Przed ogłoszeniem zwycięzcy bukmacherzy w następujący sposób obstawiali szanse poszczególnych kandydatów. Obok Olgi Tokarczuk - laureatki zeszłorocznej nagrody Bookera - (szanse 10 na 1), faworytami do literackiego Nobla są m.in. autorka "Opowieści podręcznej" Margaret Atwood (10 na 1), Amerykanka, laureatka Pulitzera Marilynne Robinson (10 na 1) czy Rosjanka, scenarzystka, pisarka i działaczka społeczna Ludmiła Ulicka (8 na 1). Także serwis Nicer Odds wysoko ocenia szanse Tokarczuk: na 8 do 1. Wyprzedzają ją jedynie Anne Carson i prozaiczka z Gwadelupy - Maryse Condé.

Gratulacje dla Olgi Tokarczuk

Gratulacje dla pisarki płyną nie tylko od krytyków i czytelników, ale także od polityków. Padają słowa o radości i dumie, a także o pozycji polskiej literatury na świecie.

"Serdeczne gratulacje dla Pani Olgi Tokarczuk! Wielki dzień dla polskiej literatury. Kolejna polska pisarka, po poetce Wisławie Szymborskiej, otrzymuje literackiego Nobla. Brawo!"

- napisał Andrzej Duda.

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk napisał na Twitterze, że będzie ją chwalił w Brukseli.

Pani Olgo, najserdeczniejsze gratulacje! Co za radość i duma! Będę się tym chwalił w Brukseli jako Polak i wierny czytelnik, który przeczytał wszystko, od początku do końca.

- napisał Tusk na Twitterze.

Nobla pogratulował także minister Piotr Gliński, na którego spadły gromy, gdy wyznał, że nigdy nie doczytał żadnej powieści pisarki.

Gratulacje dla Pani Olgi Tokarczuk. Sukces polskiego twórcy bardzo cieszy, tym bardziej, że to kolejny międzynarodowy sukces Pani Tokarczuk. Nagroda Nobla to dobitny dowód na to, że polska kultura jest doceniana na całym świecie. Gratuluję!

- napisał minister.

Złożył także ważną deklarację:

W związku z nagrodą Pani Tokarczuk minister kultury tym bardziej zobowiązuje się powrócić do niedokończonych wcześniej lektur noblistki ;)

-obiecał minister.

Autor: Bernadetta Jeleń

Pozostałe wiadomości