Newsy

Od 6 maja możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli. Premier przedstawił drugi etap luzowania obostrzeń

Newsy

fot.Piotr Molecki/East News

Od 6 maja chcemy otworzyć żłobki i przedszkola. Decyzje będą podejmowane każdorazowo przez organy założycielskie - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu przedstawił szczegóły drugiego etapu luzowania restrykcji wprowadzonych w związku z koronawirusem. Co jeszcze się zmieni?

Drugi etap rezygnacji z obostrzeń

W drugiej fazie odmrażania gospodarki, od 6 maja dopuszczona będzie możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli. Szef rządu poinformował o tym na konferencji prasowej.

Ostateczne decyzje będą podejmowane każdorazowo w odniesieniu do każdego żłobka, każdego przedszkola przez organy założycielskie. Jednak my to umożliwiamy i wytyczne ministra zdrowia będą jednocześnie określały warunki, na jakich to otwarcie będzie możliwe

- powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Zapewnił, że osobom, które nie będą mogły "oddać swoich pociech do przedszkola czy żłobka" będzie przysługiwał zasiłek opiekuńczy . Zachęcał jednocześnie, by jednostki samorządowe "w odpowiednich warunkach" otwierały żłobki i przedszkola. Podkreślił, że rząd zapewni środki dezynfekcyjne, by zapewnić bezpieczeństwo sanitarne w tych placówkach.

Drugi etap. Co się zmieni?

Drugi etap rozpocznie się 4 maja. Przedstawiony przez premiera plan przewiduje:

  • Otwarcie sklepów w centrach, galeriach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym;
  • Otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych;
  • Organizacja w małych grupach opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach - dla rodziców pracujących (od 6 maja);
  • Otwarcie niektórych instytucji kultury: bibliotek, muzeów i galerii sztuki;
  • Uruchomienie rehabilitacji.

Cztery etapy łagodzenia obostrzeń

20 kwietnia został wdrożony pierwszy etap rezygnacji z niektórych obostrzeń i zakazów wprowadzanych przez rząd w wyniku epidemii koronawirusa - można m.in. przemieszczać się w celach rekreacyjnych, umożliwiony został wstęp do lasów i parków, zwiększona została dopuszczalna liczba klientów w sklepach oraz wiernych w miejscach kultu religijnego.

W trzecim etapie możliwa będzie też organizacja wydarzeń sportowych do 50 osób (w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności). Ruszyć ma też organizacja opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych 1-3, ustalona ma być maksymalna liczba dzieci w salach.

Czwarty etap przewiduje otwarcie salonów masażu i solariów, a także umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness. Otwarte zostaną też teatry i kina, ale w nowym reżimie sanitarnym.

W sobotę premier poinformował o kolejnym etapie rozluźniania obostrzeń. Dotyczą one możliwości uprawiania sportu i rekreacji. 4 maja otworzone zostaną niektóre obiekty sportowe w Polsce. Rozgrywki piłkarskiej ekstraklasy będą wznowione 29 maja, a żużlowej ekstraligi - 12 czerwca.

Zobacz także:

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP, TVN24

Pozostałe wiadomości