Newsy

Wielkanoc 2021 w czasie pandemii. Jakie obostrzenia będą obowiązywać na święta?

Newsy

Aktualizacja:
NickyPe/Pixabay

Obostrzenia na Wielkanoc są związane z narastającą falą pandemii. Aby ograniczyć wzrost zakażeń koronawirusem rząd zdecydował o wprowadzeniu limitów dotyczących świątecznych spotkań i mszy. Sprawdź, jakie będą ograniczenia na Święta Wielkanocne.

Obostrzenia na Wielkanoc 2021

Wielkanoc to dla chrześcijan najważniejsze ze świąt w kalendarzu liturgicznym. W tym roku zaczną się one 4 kwietnia (Niedziela Wielkanocna) i 5 kwietnia (Lany Poniedziałek). Podobnie jak zeszłoroczne, upłyną w cieniu pandemii koronowirusa.

- Napór trzeciej fali jest bardzo, bardzo silny. Zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia. Zrobimy wszystko, żeby uniknąć tego scenariusza. (...) Musimy walczyć o kilka spraw, a przede wszystkim o dwie podstawowe: zdrowie i życie Polaków i miejsca pracy Polaków - mówił premier Mateusz Morawiecki. Na konferencji prasowej 25 marca szef rządu przedstawił nowe obostrzenia, które mają zahamować wzrost zachorowań.

Od 27 marca do 9 kwietnia zamknięte będą:

  • wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlan e o powierzchni powyżej 2 tys. metrów kwadratowych (hurtownie i składy budowlane będą dostępne, zakaz dotyczy tylko sprzedaży detalicznej)
  • salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne
  • przedszkola i żłobki (będzie zapewniona opieka dla dzieci medyków i służb porządkowych)
  • obiekty sportowe (działalność tylko do sportu zawodowego).

Wielkanoc 2021 - ile osób może się spotkać

Wbrew pojawiającym się wcześniej pogłoskom rząd nie zdecydował przed świętami o zakazie przemieszczania się. Podróże nie są więc zabronione, jednak - podobnie jak podczas Bożego Narodzenia - obowiązuje obostrzenie dotyczące limitu dla zgromadzeń do pięciu osób.

- W sytuacji, gdy rodzina jest zaszczepiona, przygotowaliśmy takie rozwiązanie, że te zaszczepione osoby nie wliczają się do pięcioosobowego limitu wynikającego z obostrzeń - wyjaśniał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Premier apelował, by wielkanocne spotkania były kameralne.

- Wiem, jak dzisiaj jest ciężko, zbliżają się święta, chcę zaapelować, abyśmy spędzili je w wąskim gronie, najbliższej rodziny - mówił Mateusz Morawiecki.

Wielkanoc 2021 - czy będzie święcenie pokarmów

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiadał, że rząd może wydać zalecenie, by odbywało się ono na wolnym powietrzu.

- Ubiegły rok pokazał, że w wielu kościołach tak to się odbywało, to techniczna kwestia do ustalenia - dodał Kraska.

Wielkanoc 2021 - limit w kościołach

Nowe obostrzenia dotknęły wiernych w kościołach. W świątyni może przebywać maksymalnie jedna osoba na 20 metrów kwadratowych . Obowiązuje też zasada dystansu - trzeba zachować między sobą odległość 1,5 metra.

- Zwracam się z gorącym apelem do kapłanów i wiernych świeckich o skrupulatne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego podczas celebracji liturgicznych – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Wielkanoc 2021 - dyspensa

Osoby, które nie będą mogły osobiście uczestniczyć w celebracjach poprosił, aby łączyły się duchowo ze wspólnotą Kościoła przez modlitwę domową i transmisje medialne.

- Wprawdzie biskupi udzielili dyspensy od obowiązku udziału we Mszy św., jednakże trzeba pamiętać, że transmisje nigdy nie zastąpią pełnego uczestnictwa w Eucharystii i przyjmowania sakramentów – podkreślił abp. Gądecki.

Episkopat apeluje do księży i wiernych o przestrzeganie reżimu sanitarnego w kościołach. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Jaka będzie pogoda na Wielkanoc? Synoptycy przygotowali prognozę

Wielkanocne pająki - dobrobyt, urodzaj, szczęście. Jak wykonać ozdobę?

Jak zrobić palmę wielkanocną? Nasza specjalista wyjaśniła to krok po kroku

Autor: Luiza Bebłot

Pozostałe wiadomości