Newsy

Nowy system paszportowy. Co się zmieniło?

Newsy

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Nowy system składania wniosków o paszport

Nie ma już obowiązku wypełniania wniosku o wydanie paszportu. Nowy system obowiązuje od 13 listopada. Jakie jeszcze zmiany weszły w życie? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała Katarzyna Kopytowska z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Nowy system paszportowy

13 listopada 2022 r. w życie wszedł nowy system składania wniosków o paszport. Reporterka Dzień Dobry TVN Magda Bober wybrała się wraz z kamerą do Urzędu Dzielnicy Żoliborz w Warszawie, by porozmawiać na ten temat z Katarzyną Kopytowską z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Co się zmieniło?

- Nie ma już obowiązku i konieczności wypełnienia wniosku o wydanie dokumentu paszportowego - tłumaczy nasza rozmówczyni. - Przychodzimy ze zdjęciem, bierzemy ze sobą dokument tożsamości i umieszczamy opłatę - dodaje. Należy pamiętać, że należność nie obowiązuje osób od 70. roku życia.

Jak złożyć wniosek o paszport?

Urzędnik na podstawie numeru PESEL sporządza dla nas elektroniczny wniosek, na którym składamy odręczny podpis. - Dane są pobierane przede wszystkim z rejestru PESEL. One się w tym wniosku wyświetlają na urządzeniu - podkreśla Katarzyna Kopytowska.

Jakie zmiany dotyczą osób niepełnoletnich? - W tym przypadku niewiele się zmieniło. Do 12. roku życia nie pobieramy odcisków palców. Jeżeli dziecko ma mniej niż 5 lat, nie musi przychodzić z rodzicem do urzędu - wyjaśnia.

Uruchomiona została również usługa, która umożliwia automatyczne zgłoszenie zgubienia dokumentu paszportowego. - Jeżeli paszport zostanie skradziony, możemy zgłosić to do najbliższego komisariatu policji czy do placówki straży granicznej. Informacja przesyłana jest do rejestru dokumentów paszportowych. Wszystko się dzieję automatycznie - podsumowuje rozmówczyni Dzień Dobry TVN.

Więcej na ten temat dowiesz się w naszym materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości