Newsy

Nowy kodeks pracy 2020. Zmiany w urlopach i wypłatach za nadgodziny

Newsy

Aktualizacja:
Getty Images/ Witthaya Prasongsin

Zmiany w umowach o prace oraz w sposobie rozliczania godzin nadliczbowych i urlopów na żądanie. Takie zapisy mają się znaleźć w nowym kodeksie pracy. Prace nad projektem trwają. Kiedy trafi do sejmu?

Nowy kodeks pracy - od kiedy

Do tej pory resort pracy dementował informacje na temat zmian w przepisach. Jednak w rozmowie z portalem Money.pl, Urszula Rustecka - przewodnicząca sejmowej Komisji Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - mówiła o trwających pracach nad nowym kodeksem. Projekt ma trafić do Sejmu do końca roku. Szczegółów nie ujawniła.

Wszystkie analizy, oceny, opinie, które są zbierane nie idą na marne – potem nabierają kształtów w przepisach

– powiedziała posłanka Rustecka.

Kodeks pracy 2020 – jakie zmiany

Formalnie Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy została powołana przez rząd 9 sierpnia 2016 r. Zaproponowała m.in. wyrównanie długości urlopu wypoczynkowego. Niezależnie od stażu, każdemu przysługiwałoby rocznie 26 dni. Wydłużenie urlopu ma zapobiec problemom z bezrobociem – poprzez zatrudnianie na zastępstwo.

Niewykorzystany do końca roku urlop miałby przepadać. W wyjątkowych przypadkach pracownik dostanie ekwiwalent księgowany na specjalnym koncie. Tam maja trafiać także należności za pracę w godzinach nadliczbowych.

Urlop na żądanie pracownik dostanie tylko wtedy, gdy nie zaburzy to trybu pracy w firmie.

Korzystniejsze mają być zasady wypowiedzenia umów o pracę. W przypadku umów na czas określony pracodawca będzie musiał uzasadnić powód zwolnienia.

Zobacz też:

Autor: Aleksandra Lewandowska

Pozostałe wiadomości