Newsy

Roaming w Unii - w życie wchodzą nowe przepisy. Co się zmienia?

Newsy

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
TVN24
Osoba rozmawiająca przez telefon

Na terenie całej Unii Europejskiej weszło w życie nowe rozporządzenie w sprawie roamingu. Dzięki temu do końca 2023 roku możliwe będzie rozmawianie za granicą, tak samo, jak we własnym kraju. Co się zmienia?

Nowe przepisy odnośnie roamingu w Unii Europejskiej

Dzięki nowelizacji wprowadzonej na terenie całej Unii Europejskiej zarówno przedsiębiorstwa, jak i obywatele, odczują pozytywne efekty. Korzystanie z roamingu na terenie UE ma być wygodniejsze, dzięki jakości usług łączności ruchomej na tym samym poziomie. Nowe przepisy poprawiły także dostęp do komunikacji alarmowej. Dodatkowo, informacje na temat usług podlegającym dodatkowym opłatom mają być podawane w jasny sposób.

Lato

Jakie będzie lato w tym roku?
Jakie będzie lato w tym roku?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Wszystkie połaczenia, wiadomości tekstowe, a nawet korzystanie z internetu ma się odbywać bez konieczności dodatkowych opłat.

- Jest to konkretna, namacalna korzyść z europejskiego jednolitego rynku. Przedłużenie obowiązywania dotychczasowych przepisów pozwoli utrzymać konkurencyjność cen między operatorami i umożliwi konsumentom korzystanie z bezpłatnych usług roamingu przez kolejne 10 lat - mówiła wiceszefowa Komisji Europejskiej Margrethe Vestager.

Opłaty za roaming

Od teraz konsumenci mają prawo do korzystania z takiej samej jakości internetu mobilnego w kraju i za granicą. Oznacza to, że wszyscy użytkownicy mają możliwość korzystania z sieci 4G oraz bardziej zaawansowanych technologii, jak 5G, o ile są one dostępne w danym kraju. Mimo to, połączenia z infoliniami, jak obsługa klienta, towarzystwo ubezpieczeniowe i inne, wciąż mogą być droższe. Jednak jeżeli tak jest, operatorzy mają obowiązek poinformować klientów o kosztach korzystania z tych usług. Informacje te mają znajdować się nie tylko w automatycznych wiadomościach SMS podczas przekraczania granicy, ale również w umowach o świadczenie usług.

Nowelizacja ustaliła także jednolity numer alarmowy, którym jest 112. Połączenie z nim umożliwi kontakt ze służbami ratunkowymi niezależnie od tego, gdzie przebywamy.

Więcej o opłatach dotyczących roamingu przeczytasz na TVN24

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Teofila Siewko

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: PixelsEffect/Getty Images

Pozostałe wiadomości