Newsy

Od 4 października nowe zasady wjazdu do Wielkiej Brytanii. Zrezygnowano m.in. z systemu "świateł drogowych"

Newsy

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
PAP
Dwie osoby w maseczkach stojące przed biletomatem

Sytuacja pandemiczna na świecie zmienia się cały czas. W związku z tym większość krajów co tydzień aktualizuje informacje odnośnie tego, kto i na jakich warunkach może wjeżdżać turystycznie, pracowniczo lub z powodów rodzinnych. Najnowsza aktualizacja w Wielkiej Brytanii miała miejsce dzisiejszej nocy.

Znaczna część państw używa systemu "świateł drogowych", w którym na zielonej liście znajdują się państwa bezpieczne, na pomarańczowej - zagrożone, a na czerwonej - kraje o krytycznej sytuacji pandemicznej.

Wjazd do Anglii i Irlandii Północnej - nowe zasady

Anglia i Irlandia Północna rezygnują z systemu, w którym kraje podzielone są na 3 kolory, od najbezpieczniejszych do najniebezpieczniejszych. Pozostaje jedynie czerwona lista krajów, a na niej w przeważającej większości są państwa z Afryki i Azji, w których sytuacja pandemiczna jest krytyczna.

Osoby wjeżdżające do Anglii i Irlandii Północnej zwolnione są z konieczności wykonywania testów, jeśli kraj, z którego przybywają, nie znajduje się na czerwonej liście. Zasada ta dotyczy jedynie osób w pełni zaszczepionych preparatami Pfizer, Moderna, AstraZenecka oraz Johnson & Johnson. Osoby w pełni zaszczepione definiowane są jako te, które przyjęły wszystkie dawki akceptowanych szczepionek, a od czasu przyjęcia ostatniej minęło minimum 14 dni.

Nieszczepieni podróżujący, nawet z krajów znajdujących się poza czerwoną listą, muszą wykonać trzy testy - przed wyjazdem, po przyjeździe w drugim i ósmym dniu pobytu. Dodatkowo, wszystkie osoby niezaszczepione mają obowiązek odbycia 10-dniowej kwarantanny. Może ona zostać skrócona jeśli test wykonany najwcześniej 5 dnia od przyjazdu będzie negatywny.

Wszyscy wjeżdżający mają obowiązek wypełnienia formularza lokalizacyjnego.

Zasady wjazdu do Walii i Szkocji

W przypadku osób wjeżdżających do Walii bądź Szkocji, nadal wymagane są dodatkowe testy. Pierwszy należy wykonać przed przylotem, a drugi po przylocie. Osoby zaszczepione muszą jedynie wypełnić formularz lokalizacyjny oraz przedstawić negatywne testy na obecność SARS-CoV-2. Podróżujący, którzy nie przyjęli szczepienia dodatkowo mają obowiązek odbycia 10-dniowej kwarantanny oraz, tak samo jak w przypadku wjazdu do Anglii i Irlandii Północnej, wykonać dwa dodatkowe testy - w drugim i ósmym dniu pobytu na kwarantannie.

Zobacz wideo: ZUS zapyta sąsiada o twoje L4

ZUS zapyta sąsiada o twoje L4
ZUS zapyta sąsiada o twoje L4 Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Teofila Siewko

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Teresa Colucci/Getty Images

Pozostałe wiadomości