Newsy

Nowe zasady wjazdu do Wielkiej Brytanii

Newsy

Autor:
Daria
Pacańska
Źródło:
PAP/tvn24.pl
lechatnoir/Getty Images Wielka Brytania

Od 1 października obowiązują nowe zasady wjazdu obywateli Unii Europejskiej do Wielkiej Brytanii. Zmiana dotyczy także Polaków. Od teraz granicę można przekroczyć wyłącznie z paszportem, a nie jak wcześniej tylko z dowodem osobistym.

Zmiany zasad wjazdu do Wielkiej Brytanii

Od początku października, aby wjechać do Wielkiej Brytanii należy mieć ważny paszport. Wyjątek natomiast stanowią podróżujący, którzy mają status osoby osiedlonej lub tymczasowo osiedlonej. Jeśli uzyskały go na podstawie dowodu osobistego, co najmniej do 2025 roku będą mogły na nim wjeżdżać do kraju.

Wniosek o status osoby osiedlonej można było powiązać właśnie z dowodem lub z paszportem. Konsul generalny RP Mateusz Stąsiek poleca jednak podróżowanie także z paszportem biometrycznym lub tymczasowym, aby nie było żadnych wątpliwości po stronie brytyjskich urzędników.

Przed wyjazdem z Polski do Wielkiej Brytanii należy sprawdzić, czy paszport jest ważny i czy nie jest zniszczony. Jeśli wymienialiśmy dokumenty trzeba zaktualizować dane.

To niejedyna zmiana. Od 4 października, od godziny 4:00, w przypadku wjazdu do Anglii, wszystkie miejsca spoza czerwonej listy uznane są automatycznie za bezpieczne. - Zasady wjazdu z krajów, które nie są na czerwonej liście, będą zależały od tego, czy się jest w pełni zaszczepionym, czy nie - czytamy na stronach MSZ.

Wjazd do Polski z Wielkiej Brytanii

W przypadku wyjazdu z Wielkiej Brytanii do Polski nadal jest możliwość poruszania się na podstawie dowodu osobistego. Trzeba natomiast sprawdzić, czy linie lotnicze czy inny przewoźnik akceptują tego rodzaju dokument podróży. Warto też na bieżąco sprawdzać informacje na stronach internetowych i w mediach społecznościowych.

O zmianach szczególnie powinni pamiętać kierowcy w transporcie drogowym czy pasażerskim. To oni regularnie przekraczają granicę, a znajomość nowych zasad pozwoli uniknąć sytuacji, w której nie zostaną wpuszczeni np. z towarem krótkiej przydatności do spożycia.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Martyna Wojciechowska o pierwszej podróży w życiu

Martyna Wojciechowska o pierwszej podróży w życiu: Uciekłam z domu! Miałam 3 albo 4 lata
Martyna Wojciechowska o pierwszej podróży w życiu: Uciekłam z domu! Miałam 3 albo 4 lata

Autor:Daria Pacańska

Źródło: PAP/tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: lechatnoir/Getty Images

Pozostałe wiadomości