Newsy

Nowe zasady wjazdu do Hiszpanii. Będą utrudnienia dla Polaków?

Newsy

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
TVN24
Flaga Hiszpanii, na której leży maseczka higieniczna

W związku z rosnącą liczbą zakażeń w Polsce, Hiszpania uznała ją za kraj ryzyka. Oznacza to, że podróżujący będą musieli dostosować się do kolejnych restrykcji i obostrzeń. W dniu 27 września opublikowano nowe informacje odnośnie krajów ryzyka.

Podróż i wylot do Hiszpanii - nowe zasady wjazdu

Osoby podróżujące do Hiszpanii drogą morską lub lotniczą wciąż mają obowiązek wypełnienia odpowiedniego formularza sanitarnego. Ponadto, wjeżdżający z regionów, które uznane zostały za kraje ryzyka mają obowiązek przedstawienia dodatkowego dokumentu, którym jest paszport covidowy, zaświadczenie o przejściu koronawirusa lub aktualny test na obecność wirusa. Uznawane są testy NAAT, czyli PCR, które są negatywne i zostały wykonane w ciągu 72 godzin lub testy antygenowe, które są negatywne i zostały wykonane w ciągu 24 godzin. Konieczność przedstawienia tych dokumentów dotyczy wszystkich, którzy wjeżdżają na teren Hiszpanii.

Hiszpania - kwarantanna i obostrzenia

Wjeżdżając do Hiszpanii z krajów ryzyka nie ma obowiązku odbycia kwarantanny. Jeśli jednak na terenie kraju będzie się miało kontakt z osobą zakażoną, wtedy obowiązuje 10-dniowa izolacja.

Ponadto, na terenie kraju obowiązkowe jest noszenie maseczki:

  • w przestrzeni publicznej zamkniętej,
  • w przestrzeni publicznej na wolnym powietrzu, jeśli nie ma możliwości zachowania dystansu 1,5 m pomiędzy osobami w niej przebywającymi (nie dotyczy osób mieszkających w tym samym gospodarstwie domowym),
  • w środkach transportu lotniczego, morskiego, autobusowego i kolejowego (w tym na dworcach i w portach) oraz w pojazdach przeznaczonych do przewozu do 9 osób, jeśli osoby te nie mieszkają w tym samym gospodarstwie domowym,
  • podczas imprez plenerowych, jeśli nie ma możliwości zachowania dystansu 1,5 m pomiędzy osobami biorącymi udział w wydarzeniu (nie dotyczy osób mieszkających w tym samym gospodarstwie domowym).

Dzieci do 6. roku życia są zwolnione z tego obowiązku.

Zobacz wideo: Jak rozprzestrzenia się koronawirus?

Jak rozprzestrzenia się koronawirus?
Jak rozprzestrzenia się koronawirus? Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Teofila Siewko

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: JJ Gouin/Getty Images

Pozostałe wiadomości