Newsy

Ferie zimowe w jednym terminie dla całej Polski. Nowy plan walki z COVID-19

Newsy

Na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przedstawił plan walki z COVID-19 oraz przekazał informacje na temat działalności galerii handlowych, szkół oraz organizacji ferii zimowych. Szef rządu zapowiedział wdrożenie planu "100 dni solidarności". Co nas czeka i od kiedy? O tym opowiedział ekonomista Paweł Cymcyk oraz Justyna Suchecka dziennikarka TVN24.

Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski poinformował w piątek, że do 29 listopada utrzymany będzie obecny stan obostrzeń i restrykcji wprowadzonych w wyniku epidemii. Długofalowe zasady dalszych etapów walki z koronawirusem - zgodnie z zapowiedzią rzecznika rządu Piotra Müllera - zostały natomiast przedstawione w sobotę, 21 listopada, na konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

Walka z COVID-19 - jaki jest plan rządu?

Na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował o dalszych planach walki z COVID-19. Szef rządu zapowiedział wdrożenie planu nazywany: "100 dni solidarności" - Na końcu tego okresu jest wysoce prawdopodobne, że będzie dostępna szczepionka. Duża część populacji zaszczepionej pozwoli szybko przerwać łańcuch zakażeń - mówił premier.

Dziś wiemy, że wiele naszych analiz i przewidywań było błędnych

- powiedział Mateusz Morawiecki.

Konferencja premiera - galerie handlowe

Premier odniósł się do decyzji w sprawie luzowania pewnych restrykcji - Warunek jest jeden: dyscyplina - powiedział Morawiecki. Zmiany w rozporządzeniach będą obowiązywały od 28 listopada do 17 stycznia .

Placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym. - W przypadku, gdy będzie inaczej, a będziemy je kontrolowali - będziemy je zamykali - mówił premier i wyjaśnił, że takie decyzje mogą uratować setki tysięcy miejsc pracy.

- O każde z tych miejsc pracy walczymy. Te rygory były konsultowane z branżami. Zdecydowaliśmy się na odważny ruch, jakim jest otwarcie praktycznie całego sektora handlowego. W pozostałych branżach musimy się uzbroić w cierpliwość - powiedział Jarosław Gowin.

Placówki kultury zostaną zamknięte. O kolejnych zmianach premier poinformuje 27 grudnia.

Szkoły i ferie zimowe 2021

Podczas sobotniej konferencji szef rządu przekazał informacje dotyczące zmian w szkolnictwie.

Szkoły - jak poinformował premier - placówki będą zamknięte do 23-24 grudnia.

Ferie 2021. Przerwa zimowa będzie skumulowana dla wszystkich województw w jednym okresie - na początku stycznia. - Proszę nie zamawiać wyjazdów, bo może się okazać, ze kwarantanna będzie obowiązkowa - apelował szef rządu.

W przypadku szkół zdecydowaliśmy o kontynuacji zamknięcia szkół do 23-24 grudnia, a następnie podjęliśmy decyzję, że przerwa edukacyjna w szkołach będzie od 4 do 17 stycznia dla wszystkich

- powiedział Mateusz Morawiecki.

Przed uczniami bardzo ciężki moment. Dlatego, że jest to miesiąc bez nauki ale równocześnie miesiąc w domach

- powiedziała w Dzień Dobry TVN Justyna Suchecka.

Minister edukacji Przemysław Czarnek zapowiedział, że po feriach w pierwszej kolejności do szkół wracać będą najmłodsi uczniowie, a także ci, którzy wiosną mają egzaminy.

Czy warto rezerwować miejsca w hotelach i pensjonatach w ferie?

Zdaniem Pawła Cymcyka decyzja o feriach w jednym terminie to "ekonomicznie zła informacja, to dla naszych portfeli jednak zdecydowanie rozsądniej byłoby nie wydawać, nie bookować wyjazdów bo po prostu znaczna część tych środków może być stracona".

Minister Niedzielski poinformował, że w sobotę, 21 listopada zostaną opublikowane rozporządzenia i plany warunkowe. - Jeżeli będziemy zbliżali się w okolicę poniżej 19 tys. zachorowań przewidujemy powrót do strefy czerwonej , ok 9 400 - żółtej , 3 800 - do strefy zielonej - powiedział minister zdrowia.

Całą konferencją możesz zobaczyć tutaj:

Zobacz też:

Koronawirus w czasie ciąży. Jak COVID-19 wpływa na zdrowie i rozwój malucha?

Pulsoksymetr a niedotlenienie organizmu. Kiedy wezwać karetkę i czy można samodzielnie stosować tlenotarapię?

Nie masz jak wyprowadzić czworonoga, bo jesteś na kwarantannie? Akcja "Pies w koronie!" rozwiąże ten problem

Autor: Jola Marat

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości