Newsy

Nocne spisywanie dla zapracowanych. Jakie są kary za niespisanie się w Narodowym Spisie Powszechnym?

Newsy

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
PAP
JackF/Getty ImagesNocne spisywanie 2021

Od kwietnia do września Polacy mają obowiązek przystąpić do Narodowego Spisu Powszechnego. Cały czas możliwe jest samospisanie się między innymi poprzez stronę internetową. W związku ze zbliżającym się końcem okresu, w którym można się spisać, rząd zorganizował specjalne "nocne spisywanie dla zapracowanych". Co to znaczy?

Spisać się można nie tylko przez internetową stronę rządową, ale też przez infolinię oraz w specjalnie przygotowane punktach, w których uprawniona osoba pomoże w wypełnieniu formularza.

Kiedy nocne spisywanie dla zapracowanych?

GUS ogłosił, że 25 września, czyli w najbliższą sobotę, zostanie przeprowadzona akcja "nocnego spisywania". Wybrane punkty stacjonarne, w których można się spisać, będą czynne aż do północy. W samym mazowieckim takich punktów będzie aż 13, z czego jeden w Warszawie. Dostępnych jest też wiele punktów, w których można dokonać spisu do godziny 22. Pełna lista wszystkich dostępnych miejsc z wykazem godzinnym znajduje się na stronie rządowej. Na terenie całej Polski dostępne będą miejsca, w których będziemy mogli wypełnić formularz do godziny 24 i 22.

Akcja nocnego spisywania się przeprowadzona jest dla obywateli, którzy z różnych powodów nie mieli do tej pory czasu na wypełnienie formularza i nie mają dostępu do Internetu. Rząd chce w ten sposób ułatwić mieszkańcom Polski wzięcie udziału w spisie powszechnym.

Jakie są kary za niespisanie się?

Za odmówienie spisania się grozi kara 5 tysięcy złotych, przy czym zapłacenie jej nie zwalnia z obowiązku spisowego. Ustawa o statystyce publicznej przewiduje także karę finansową dla osób, które podadzą fałszywe dane w spisie. W szczególnych przypadkach, jeśli zostaną podane fałszywe dane, osoba, która je podała, może także podlegać karze pozbawienia wolności. Do osób, które nie wzięły udziału w samospisie będzie dzwonić rachmistrz, który pomoże wypełnić ankietę telefonicznie - odmowa wzięcia udziału w takiej rozmowie również może skutkować karą finansową.

Za niewzięcie udziału w akcji nocnego spisywania nie grożą żadne kary. Przypominamy, że spis potrwa do 30 września 2021 roku.

Zobacz wideo: Jubileuszowy przeszczep szpiku kostnego w Katowicach

Jubileuszowy przeszczep szpiku kostnego w Katowicach
Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: JackF/Getty Images

Pozostałe wiadomości