Newsy

Chciał odsiedzieć wyrok za 13-letniego Nigeryjczyka. Jest przełom w sprawie

Newsy

Dzień Dobry TVN

Kiedy Piotr Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau dowiedział się, że 13-letni Nigeryjczyk został skazany na 10 lat więzienia za wypowiedziane bluźnierstwo, zgłosił się na ochotnika do odbycia tej kary za chłopca. Jak dalej potoczyła się sprawa?

Wyrok sądu w sprawie 13-letniego Nigeryjczyka

Wszystko zaczęło się w 2020 r. To wtedy 13-letni Omar Farouq z Nigerii został skazany na 10 lat więzienia za bluźnierstwo, które wypowiedział podczas sprzeczki z kolegą. Sąd szariacki, a więc stosujący się do wytycznych prawa muzułmańskiego, który rozpatrywał sprawę, dodatkowo wymierzył chłopcu karę polegającą na wykonywaniu ciężkich robót. Piotr Cywiński - dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau o sprawie dowiedział się od znajomego mieszkającego we Francji. Napisał list do prezydenta Nigerii w obronie 13-letniego Omara. Zaproponował, że zbierze 120 osób, które przesiedzą za chłopca karę (każda po miesiącu przez 10 lat wyroku).

Jak informuje BBC i adwokat 13-latka, w sprawie nastąpił przełom. Świecki sąd zdecydował o uniewinnieniu chłopca i cofnięciu decyzji sądu religijnego, powołując się na to, że Omar nie powinien być sądzony jak dorosły, ponieważ nie jest jeszcze pełnoletni.

Choć Omar jest już wolny, musimy zorganizować dla niego pomoc. Muszę się oczywiście skontaktować z rodziną i nim samym. Zastanawiamy się z prawnikami, którzy go tam ratowali, jak zapewnić mu bezpieczeństwo. Jest jasne, że będzie musiał zmienić rejon zamieszkania. Zapytamy jak widzi swoją edukację i co chciałby robić w życiu. Przygotowujemy zbiórkę pieniędzy dla tego chłopaka

- powiedział Piotr Cywiński w rozmowie z Radiem Kraków.

Wyrok sądu szariackiego

Zanim sąd świecki uniewinnił chłopca, sąd szariacki uznał go za winnego. Uzasadniał, że 13-latek może odpowiadać jako dorosły, ponieważ osiągnął dojrzałość płciową. Czym jest szariat? To prawo obowiązujące muzułmanów, a w przypadku terytoriów, na których jest wprowadzone - wszystkich mieszkańców niezależnie od wyznawanej religii.

- Wywodzi się ono z dwóch źródeł - Koranu i hadisów, czyli przypowieści z życia Proroka i jego towarzyszy. Poza tym dochodzi jeszcze coś, co nie jest zebrane w tych tekstach - jest to consensus uczonych oraz analogia - wyjaśnił dr Wojciech Szewko, ekspert ds. Bliskiego Wschodu, Collegium Civitas. Zobacz całą rozmowę:

Zobacz też:

Koronawirus - mutacja z Wielkiej Brytanii dotarła do Polski. Wirusolog: "Ozdrowieńcy mogą się nim zarazić"

W wyniku oszustw "na wnuczka" seniorzy stracili 86 mln zł. W Dniu Babci policjanci apelują o ostrożność

Zmiany w harmonogramie szczepień. Kto może otrzymać szczepionkę wcześniej?

Autor: Anna Korytowska

Pozostałe wiadomości