Newsy

Uczelnie wyższe wprowadziły opaski dla zaszczepionych

Newsy

Autor:
Izabela
Dorf
Źródło:
PAP
FatCamera/Getty ImagesStudenci na wykładzie

Dwie niemieckie uczelnie: Uniwersytet Leibniza i Hohschule Hannover postanowiło wprowadzić opaski mające informować, który ze studentów jest zaszczepiony przeciwko COVID-19. Tym praktykom sprzeciwił się Związek Zawodowy Oświaty i Nauki. Zdaniem przedstawicieli GEW rozwiązanie takie to upublicznianie danych wrażliwych.

Niemcy. Opaski dla zaszczepionych przeciwko COVID-19

Od tego roku akademickiego na dwóch wyższych uczelniach w Hanowerze, Uniwersytecie Leibniza oraz Hohschule Hannover wprowadzono różnokolorowe opaski do identyfikacji osób zaszczepionych przeciwko COVID-19 lub ozdrowieńców. Ci, którzy ich nie noszą, muszą wykazać się negatywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa, jeśli chcą wejść do któregokolwiek budynku w obu instytucjach edukacyjnych.

Jak powiedział portalowi NDR dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Biochemicznej Hohschule w Hanowerze Wolfgang Strache, wprowadzenie opasek na rękę skróciło czas sprawdzania wchodzących do budynków uczelni o około 75 proc. Opaski są rozdawane przez dwa wydziały. Praktyka ta spotkała się z dobrym przyjęciem przez studentów.

- Nie chcemy, by studenci stali w długich kolejkach, a potem mieli tylko dziesięć minut wykładu - tłumaczy rektor Uniwersytetu Leibniza w Hanowerze, profesor dr hab. Volker Epping. Według władz uczelni zamówiono dotychczas 50 tys. opasek, co kosztowało 15 tys. euro. Opaski są wykonane z przetworzonego plastiku. Ich noszenie jest dobrowolne.

Koronawirus. Niemieckie uczelnie wprowadziły opaski dla zaszczepionych

Związek Zawodowy Oświaty i Nauki jest przeciwny pomysłom uczelni: - Odrzucamy publicznie widoczną identyfikację osób zaszczepionych. Ochrona tych wrażliwych informacji musi być elementarna. Opaski to zła droga - oświadczył.

Zdaniem związkowców należy szybko znaleźć rozwiązania, które uwzględniają ochronę danych osób zainteresowanych. Pieniądze przeznaczone na produkcję dziesiątek tysięcy wstążek z pewnością mogłyby zostać lepiej wykorzystane - przekonuje związek. Według badań GEW sytuacja finansowa wielu studentów od początku pandemii uległa znacznemu pogorszeniu, m.in. dlatego, że zniknęło wiele miejsc pracy w niepełnym wymiarze godzin.

GEW krytycznie odniósł się również do kwestii obowiązkowych obecnie dla niezaszczepionych studentów testów na obecność koronawirusa. Związek Zawodowy Oświaty i Nauki domaga się, by kraj związkowy Dolna Saksonia pokrył koszty testów dla studentów.

W sierpniu tego roku w Niemczech wybuchł skandal wokół pomysłu wprowadzonego w parku rozrywki Europa Park w Rust (Badenia-Wirtembergia). Białe opaski na rękę dla zaszczepionych i wyleczonych, kolorowe dla przetestowanych na obecność koronawirusa - tak przez trzy dni największy niemiecki park rozrywki (5,8 mln odwiedzających rocznie) dzielił swoich gości.

Dla wielu odwiedzających było to "absolutne nie do przyjęcia rażące naruszenie prywatności" - pisał portal telewizji RTL. Goście oceniali działania parku jako "dyskryminujące". - Co za faszystowski park (...) nigdy więcej Europa-Park - można było przeczytać w komentarzach na stronie parku rozrywki na Facebooku.

Pod naciskiem gości park rozrywki ostatecznie odstąpił od opasek.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Restauracje tylko dla zaszczepionych? Warszawski restaurator wprowadził ograniczenia

Autor:Izabela Dorf

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: FatCamera/Getty Images

Pozostałe wiadomości