Newsy

Martwe szczeżuje znalezione na brzegu. Popularne kąpielisko zamknięte

Newsy

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Źródło:
wiadomosci.gazeta.pl
Małża na brzegu jeziora

Sanepid podjął decyzję o zamknięciu jednego z najpopularniejszych kąpielisk w województwie lubelskim. Plaża w Nieliszu niedaleko Zamościa jest nieczynna, ponieważ znaleziono na niej martwe szczeżuje. Słodkowodne małże mogą stanowić zagrożenie dla turystów i mieszkańców. Kiedy kąpielisko zostanie ponownie otwarte?

Zamknięte kąpielisko w Nieliszu

Kąpielisko w Nieliszu to ważny punkt na turystycznej mapie Lubelszczyzny. W sezonie wakacyjnym stanowi ono nie lada atrakcję dla miłośników plażowania. Popularny obiekt znajduje się około 20 km od Zamościa. O jego zamknięciu poinformowano 8 lipca 2022 roku.

- W związku z nadmiernym wpływem obumarłych szczeżuj wielkich na Zbiorniku Nielisz, będącego w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, w trosce o bezpieczeństwo kąpiących się, kąpielisko "Moczydło" w Nieliszu zostanie zamknięte do odwołania - czytamy w komunikacie opublikowanym w mediach społecznościowych.

Szczeżuja wielka w Nieliszu

Szczeżuja wielka żyje w wodach słodkich i słonawych, między innymi jeziorach czy wolno płynących rzekach. W wielu krajach europejskich, także i w Polsce, małża z rodziny skójkowatych podlega ścisłej ochronie.

Nie wiadomo, kiedy plażowicze będą mogli wrócić na "Moczydło". Sanepid pobrał próbki wody z Zalewu w Nieliszu. Badania pozwolą wyjaśnić, co powoduje wymieranie zwierząt, ale i ocenić, czy kąpiel w zbiorniku jest bezpieczna dla ludzi. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło: wiadomosci.gazeta.pl

Źródło zdjęcia głównego: ©Christopher Seufert Photography/Getty Images

Pozostałe wiadomości