Newsy

Jednak będzie kolejna niedziela handlowa w grudniu? Projekt ustawy jest gotowy

Newsy

Digital VisionKathrin Ziegler/Getty Images

Czy 6 grudnia będzie niedzielą handlową? Zapis o dodatkowym dniu, w którym można zrobić zakupy, pojawił się w projekcie ustawy. Nowelę rozpatrzy teraz Rada Ministrów.

Niedziela, 6 grudnia tego roku ma być handlową - napisano w projekcie noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Dodatkowa niedziela handlowa ma rozładować przedświąteczny ruch w sklepach i poprawić sytuację handlu.

6 grudnia - niedziela handlowa

- Projektowana zmiana ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni wprowadza epizodyczne rozwiązanie polegające na zniesieniu zakazu handlu, o którym mowa w art. 5 tej ustawy, w niedzielę w dniu 6 grudnia 2020 r. w placówkach handlowych - podano w projekcie ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, który w środę opublikowano na stronach RCL.

Dodano, że w grudniu br. są przewidziane jeszcze dwie niedziele handlowe: 13 i 20.

- Okres przedświąteczny, zwłaszcza przed Świętami Bożego Narodzenia, jest okresem, w którym liczba klientów dokonujących zakupów jest znaczna. Aby rozłożyć ten proces w czasie, a tym samym zmniejszyć liczbę klientów robiących zakupy w tym samym czasie, zasadne jest wprowadzenie dodatkowej niedzieli handlowej w dniu 6 grudnia 2020 r. Z jednej strony umożliwi to zachowanie ograniczeń sanitarnych w związku z trwającą epidemią, a z drugiej strony będzie miało pozytywny wpływ na przedsiębiorców, przyczyniając się do poprawy ich sytuacji finansowej - napisano.

Branża handlowa, m.in. Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD) i Polska Izba Handlu postulowały w listopadzie br. o przywrócenie handlowych niedziel w grudniu. Tłumaczono, że pomogłyby to w rozłożeniu ruchu klientów na siedem dni w tym szczególnym okresie przedświątecznym.

Niedziele handlowe w grudniu 2020

Zgodnie z obowiązującą ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele, w 2020 roku zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie, tj. 13 i 20 grudnia.

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

W związku w rozwojem epidemii i nowymi obostrzeniami we wszystkich placówkach handlowych jest wymóg noszenia maseczek ochronnych, sklepy mają obowiązek udostępnić klientom podczas zakupów rękawiczki jednorazowe i płyny do dezynfekcji rąk.

Na ostateczną decyzję w sprawie kolejnej niedzieli handlowej w grudniu 2020 r. musimy jeszcze zaczekać. Projekt noweli trafił pod obrady Rady Ministrów.

- Projektowana regulacja wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia z uwagi na konieczność niezwłocznego podjęcia działań związanych z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się oraz zwalczaniem zakażenia wywołanego wirusem SARS-CoV-2. Zasady demokratycznego państwa prawnego nie stoją temu na przeszkodzie - napisano w projekcie ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.

Zobacz też:

Najlepszy na świecie włoski szef kuchni w Dzień Dobry TVN! Sprawdź niezwykłe przepisy Enrico Derflinghera

Wyjątkowy remont mieszkania w programie Doroty Szelągowskiej. "Jest wspaniale, bardzo funkcjonalnie"

Nie żyje aktor Aleksander Skowroński - ogniomistrz z filmu "U Pana Boga w ogródku"

Zobacz wideo: "Paniczne zakupy" w USA. Z półek w supermarketach ponownie znika papier toaletowy

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP| x-news

Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision

Pozostałe wiadomości