Newsy

Sinice w Bałtyku. Nieczynne już tylko dwa kąpieliska

Newsy

fot.Piotr Jaczewski/Getty Images

Sinice wreszcie odpuszczają, a kąpiel w Bałtyku będzie bezpieczna. Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny od dzisiaj, czyli piątku 2 sierpnia 2019, czynne są wszystkie, poza dwoma, kąpieliska zorganizowane nad Bałtykiem. Z powodu sinic kąpiel zakazana jest w Rewie (Pomorskie) od strony Zatoki Puckiej. W Darłówku (Zachodniopomorskie) powodem zakazu jest wykrycie w wodzie nadmiaru bakterii.

Z umieszczonych na stronie GIS danych wynika, że w piątek rano kąpiel zabroniona jest tylko w kąpielisku nr 6 w Darłówku Zachodnim, gdzie w wodzie wykryto bakterie escherichia coli oraz w Rewie od strony Zatoki Puckiej, gdzie od wielu dni w wodzie obserwowane są zakwity sinic.

Zakaz kąpieli w zachodniopomorskich jeziorach

Sanepid zabronił też korzystania z wody w dwóch zachodniopomorskich jeziorach. W akwenie w Gryficach przyczyną jest zakwit sinic. W przypadku kąpieliska w Choszcznie nad jeziorem Klukom powodem wywieszenia czerwonej flagi jest oczekiwanie na wyniki analiz próbek wody.

Sanepid podkreśla, że stan wody w poszczególnych kąpieliskach może nagle ulec pogorszeniu na tyle, że wprowadzony zostanie w nich zakaz korzystania z wody. Stanie się tak m.in. wówczas, gdy w przybrzeżnych wodach ponownie pojawią się zakwity sinic. Ich skupiska obserwowane są na powierzchni wód Zatoki Gdańskiej od wielu dni: przemieszczają się one nieustannie przenoszone przez wiatr i prądy morskie.

Decyzję o dopuszczeniu lub nie kąpieli w danym miejscu podejmują wspólnie pracownicy Sanepidu i ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

Mapa, na którą nanoszone są aktualne informacje o stanie kąpielisk.

Sinice - dlaczego są niebezpieczne?

Sanepid przypomina na swoich stronach internetowych, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, stacja zaleca absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Autor: Anna Kobyłka

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości