Newsy

Niebezpieczne SMS-y z rosyjskich domen. Na co uważać?

Newsy

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Niebezpiecznik.pl
Smartfon trzymany w rękach
PeopleImages/Getty ImagesNiebezpieczne SMS-y z wiadomością rekrutacyjną. Na co uważać?

Ruszyła nowa kampania spamerska - rozsyłane są wiadomości z rosyjskich domen z wiadomością rekrutacyjną. Oszuści próbują zdobyć dane wrażliwe i wciągnąć w piramidę finansową. Na co należy uważać? Jak zareagować?

Niebezpieczne wiadomości z rosyjskich domen

Wiele osób mogło dostać wiadomość od spamerów przez iMessage, przede wszystkim z rosyjskich domen - list.ru, inbox.ru lub mail.ru. Wiadomość może być intepretowana jako próba rekrutacji na tzw. internetowych trolli. Co znajduje się w treści wiadomości? W większości przypadków wygląda tak:

Witam, aktualnie poszukujemy 80 pracowników tymczasowych. Możesz pracować z domu i zarabiać 1000-2000 zł dziennie. Zadania są proste i można je wykonać za pomocą telefonu w dowolnym miejscu i czasie. W celu rejestracji prosimy o kontakt Whatsapp: https://api.whatsapp.com/send?phone=48732567275, liczba miejsc jest ograniczona, tylko dzisiaj. (Uwaga: kandydaci muszą mieć co najmniej 20 lat, studenci nie mogą uczestniczyć)

Jak nie dać się oszukać?

Uwaga! Kradzieże „na klamkę”
Uwaga! Kradzieże „na klamkę”Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Jak ostrzega portal niebiezpiecznik.pl jest to spam wysyłany masowo, nie tylko z rosyjskich domen. Ponadto, można dostać angielską wersję wiadomości, która brzmi następująco:

How to quickly earn 3000 EUR online? Earning money online is not difficult, but you have not found right way. Join us and earn at least 100 EUR online at home every day. Join now add whatsapp: +34 692457169

Osoby, które odpowiedziały na wiadomości relacjonowały, że SMS okazał się ofertą zarobku przez piramidę finansową. Taka forma najczęściej prowadzi do strat finansowych pracowników pracujących najniżej w hierarchii. W Polsce tzw. system sprzedaży lawinowej uznawany jest za czyn nieuczciwej konkurencji i zagrożony jest karą pozbawienia wolności. 

Co zrobić po otrzymaniu niebezpiecznej wiadomości z rosyjskiej domeny?

Osoby, które nawiązały kontakt z nadawcą SMS-a były namawiane do rejestracji na różnych serwisach. Portal niebezpiecznik.pl ostrzega, że podążanie za sugestiami oszustów z wiadomości może spowodować kradzież tożsamości bądź utratę pieniędzy.

Nigdy nie powinno się ufać w szybkie i gwarantowane zyski, ani tym bardziej w testowe lub weryfikacyjne przelewy. Co zrobić, jeżeli otrzymało się taką wiadomość? Należy ją skasować, żeby nawet nieumyślnie nikt nie odpowiedział na nią. Można również dodać nadawcę do listy zablokowanych numerów. Istnieje jednak możliwość, że kolejne SMS-y przesłane zostaną z innych adresów.

Najważniejsze, aby nie kliknąć w żaden link i nie odpisywać na odebrane wiadomości. Zwłaszcza nie należy rejestrować swoich danych osobowych. Warto również sprawdzić czy nasi bliscy, którzy nie tak dobrze radzą sobie z technologią, nie otrzymali takich wiadomości i czy, jeśli je dostali, nie odpisali na nie. W takiej sytuacji trzeba przerwać rozpoczęty proces rekrutacyjny i zmienić hasła, jeśli takie same używane są na innych platformach.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Niebezpiecznik.pl

Źródło zdjęcia głównego: PeopleImages/Getty Images

Pozostałe wiadomości