Newsy

Nie żyje profesor Marcin Król. Wybitny historyk miał 76 lat

Newsy

Aktualizacja:
fhm/Getty Images

Prosfor Marcin Król zmarł w środę wieczorem w wieku 76 lat. Informację tę przekazała "Gazecie Wyborczej" córka filozofa. Przyczyną zgonu nie był koronawirus.

Nie żyje prof. Marcin Król

Informację o śmierci prof. Marcina Króla, którą podała w czwartek "Gazeta Wyborcza", potwierdził również PAP politolog i publicysta prof. Aleksander Smolar, związany z Fundacją im. Stefana Batorego.

Profesor Aleksander Smolar o Marcinie Królu

- Był wybitnym historykiem idei, filozofem i publicystą, który od czasu swojej młodości był bardzo zaangażowany w sprawy publiczne. Wiele jego książek odegrało ogromną rolę w debacie publicznej dotyczącej historii Polski i patriotyzmu, liberalizmu i demokracji

- powiedział PAP prof. Smolar.

- Warto pamiętać o jego działalności opozycyjnej w okresie PRL-u. Był między innymi aktywnym uczestnikiem protestów marcowych w 1968 roku - dodał prof. Smolar, wskazując, że prof. Król również w wolnej Polsce działał na rzecz demokracji m.in. jako wieloletni przewodniczący Rady Fundacji im. Stefana Batorego.

Marcin Król - filozof i historyk idei

Marcin Król urodził się 19 maja 1944 roku w Warszawie. Był filozofem, historykiem idei, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego . W latach 70. pracował w Polskiej Akademii Nauk, a od 1996 do 2002 roku pełnił funkcję dziekana Wydziału Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego.

Profesor Marcin Król - działalność opozycyjna

W latach 60. w okresie PRL-u - jak podaje Encyklopedia Solidarności - Marcin Król był uczestnikiem, m.in. z Jadwigą Staniszkis, Wojciechem Karpińskim i Aleksandrem Smolarem, niezależnych seminariów na Uniwersytecie Warszawskim. W marcu 1968 r. przekazał korespondentowi "Le Monde" relację z zebrania Związku Literatów Polskich dotyczącego zakazu wystawiania "Dziadów" w inscenizacji Kazimierza Dejmka w Teatrze Narodowym.

8 marca 1968 r. był uczestnikiem słynnego wiecu na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie członkiem delegacji manifestantów do rektora uczelni, współautorem projektu rezolucji proponującej m.in. utworzenie Międzyuczelnianego Komitetu Koordynacyjnego, a także "Deklaracji ruchu studenckiego". 10 kwietnia 1968 r. został zatrzymany przez funkcjonariuszy reżimu komunistycznego, a następnie więziony przez trzy miesiące.

W 1979 r. założył i pokierował niezależnym czasopismem "Res Publica". Pismo było blisko związane z Polskim Porozumieniem Niepodległościowym, Towarzystwem Kursów Naukowych, środowiskiem Znaku i KSS KOR. Poruszano w nim problematykę polityczną, kulturalną, filozoficzną i historyczną w kierunku liberalno-konserwatywnym i jak napisał historyk dr Jan Olaszek: "postulowano konieczność odróżnienia teoretycznej refleksji o polityce od jej czynnego uprawiania i poszukiwania przez opozycję rozwiązań możliwych do zrealizowania w istniejącej sytuacji geopolitycznej".

W latach 1980-81 Marcin Król był doradcą Solidarności Regionu Mazowsze, a w 1989 r. uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu . W 1990 r. należał do prezydenckiego komitetu wyborczego Tadeusza Mazowieckiego .

Twórczość prof. Marcina Króla

Prof. Król pisał także do paryskiej "Kultury", "Aneksu", "Zapisu", "Tygodnika Powszechnego". Pozostanie po nim wiele książek, m.in. "Style politycznego myślenia", "Józef Piłsudski. Ewolucja myśli politycznej", "Ład utajony", "Konserwatyści a niepodległość", "Bezradność liberałów", "Czego nas uczy Leszek Kołakowski", "Europa w obliczu końca", "Klęska rozumu", "Wielcy władcy" oraz "Byliśmy głupi".

W ostatnich miesiącach prof. Marcin Król regularnie prowadził "Notatki" na Facebooku. Ostatnia o numerze 100 pochodzi z 25 października, w której prof. Król odniósł się do sporu dotyczącego aborcji w związku z protestami po wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Nie chodzi o to, by kobiety dokonywały aborcji, bo tak im się podoba, lecz o to, że nie ma takiego autorytetu, który może im tego zakazać

- napisał profesor.

Zobacz wideo: Argentyńskie media: Nie żyje Diego Maradona. Jeden z najlepszych piłkarzy w historii miał 60 lat

Zobacz też:

Jej buzię pokrywają bąble i rany: "Ona nie płacze, tylko piszczy". Jak pomóc cierpiącemu dziecku?

Rusza Tarcza Finansowa 2.0. Na jakie wsparcie mogą liczyć przedsiębiorcy?

Napaść na tle seksualnym w Poznaniu. Policja prosi o pomoc w ujęciu sprawcy

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości