Newsy

Nie żyje wnuk Henryka Sienkiewicza. Mężczyzna miał 89 lat

Newsy

Autor:
Milena
Jaworska

Juliusz Sienkiewicz był wykształconym etnografem związanym z Muzeum w Koszalinie, które poinformowało o jego śmierci. Wnuk polskiego noblisty był wieloletnim dyrektorem placówki, aż do czasu przejścia na emeryturę. Zmarł w wieku 89 lat.

Nie żyje wnuk Henryka Sienkiewicza

Potomek rozsławionego dziadka, laureata Literackiej Nagrody Nobla odszedł z tego świata. Uczynnego pracownika wspomina Muzeum w Koszalinie, z którym był związany – pracował w nim wiele lat.

Zapamiętamy Go jako człowieka z ogromnym dystansem do siebie i do słynnego nazwiska, towarzyskiego, obdarzonego dużym poczuciem humoru; jako uroczego gawędziarza i kochającego swoją pracę muzealnika

Czy „Boginie” pokonają bestsellerową „Pacjentkę”?
Czy „Boginie” pokonają bestsellerową „Pacjentkę”? Źródło: Dzień Dobry TVN

Juliusz Sienkiewicz o swoim dziadku

Wnuk Sienkiewicza urodził się 15 kwietnia 1932 roku w Oblęgorku. Studiował etnografię, a także pracował w muzeum poświęconym jego dziadkowi w rodzinnym mieście. Dopiero w 1968 roku został zatrudniony jako etnograf w Państwowym Przedsiębiorstwie Konserwacji Zabytków w Koszalinie, natomiast siedem lat później, w 1975 rok podjął pracę w Muzeum w Koszalinie, gdzie zaczynał jako kierownik Działu Etnografii. Po 15 latach uczynnej pracy został dyrektorem placówki. Stanowisko to utrzymał do czasu przejścia na emeryturę, czyli do 1997 roku. 

Był wnukiem słynnego pisarza Henryka Sienkiewicza, jednak – jak wspominał – to dziedzictwo ciążyło mu tylko w latach szkolnych, podczas omawiania lektur. W dorosłym życiu nie tylko docenił twórczość dziadka-noblisty, ale stał się piewcą historii swojego rodu, którą w barwny sposób przedstawiał podczas licznych spotkań z młodszymi i starszymi czytelnikami "Trylogii" 

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Milena Jaworska

Źródło zdjęcia głównego: nevarpp/Getty Images

Pozostałe wiadomości