Newsy

Nie żyje Józef Zapędzki. Mistrz olimpijski miał 92 lata

Newsy

Autor:
Berenika
Olesińska
Źródło:
tvn24.pl
Płonąca świeczka

Józef Zapędzki był dwukrotnym mistrzem olimpijskim w konkurencji pistoletu szybkostrzelnego. Pierwsze miejsca na podium zdobył na olimpiadach w Meksyku i Monachium. Jego nazwisko uświetniało listę 10. najlepszych sportowców "Przeglądu Sportowego". Po zakończeniu kariery został trenerem strzelectwa i taksówkarzem. Zmarł w wieku 92 lat.

Nie żyje Józef Zapędzki

Jak przekazał burmistrz Łaz Maciej Kaczyński, Józef Zapędzki zmarł we wtorek 15 lutego we Wrocławiu. To właśnie tam spędził ostatnie lata życia. Miejscem jego spoczynku będą natomiast Łazy, w których dorastał.

- Jego życzeniem było, żeby został pochowany w Łazach. Myślę, że w poniedziałek będziemy mieć więcej informacji o pogrzebie. Oczywiście powiadomimy o tym Polski Komitet Olimpijski i opinię publiczną - przekonuje urzędnik.

Rozmowy o śmierci

Jak zabezpieczyć bliskich na wypadek swojej śmierci?
Jak zabezpieczyć bliskich na wypadek swojej śmierci?Dzień Dobry TVN
wideo 2/2

Józef Zapędzki - dwukrotny mistrz olimpijski

Urodził się 11 marca 1929 roku w Kazimierówce, w pobliżu Zawiercia. Specjalizował się w strzelaniu z pistoletu. Największe sukcesy odniósł w konkurencji pistoletu szybkostrzelnego na 25 metrów. W igrzyskach olimpijskich startował pięć razy - po raz pierwszy w Tokio w 1964 roku, a po raz ostatni w Moskwie w 1980 roku.

Jak czytamy w serwisie tvn24.pl, karierę strzelecką zaczął dopiero w wieku 28 lat. Na najwyższym stopniu podium stanął w Meksyku (1968) i Monachium (1972), mając - odpowiednio - 39 i 43 lata.

Złoto w stolicy Bawarii wywalczył 1 września - w rocznicę napaści Niemiec na Polskę w 1939 roku. Swój sukces zadedykował ojcu, który został zamordowany w obozie w Dachau, a wcześniej był więziony w Auschwitz i Buchenwaldzie. 

Józef Zapędzki - osiągnięcia

Z mistrzostw świata w Wiesbaden w 1966 roku przywiózł dwa medale - srebrny w strzelaniu z pistoletu szybkostrzelnego oraz brązowy w pistolecie dowolnym. W dorobku miał także krążki mistrzostw Europy: złoty, dwa srebrne i cztery brązowe oraz 23 tytuły mistrza kraju.

Przez większość lat kariery reprezentował WKS Śląsk Wrocław. Dwukrotnie - w 1968 i 1972 roku - zajął piątą lokatę w plebiscytach "Przeglądu Sportowego" na 10 najlepszych sportowców Polski.

Po zakończeniu kariery pracował jako instruktor strzelectwa oraz taksówkarz. Był jedynym honorowym mieszkańcem Łaz. - Ten tytuł został mu przyznany w 2017 roku przy okazji obchodów 50-lecia nadania praw miejskich. [Józef Zapędzki - przyp. red.] jest też patronem działającego u nas klubu strzelectwa pneumatycznego. Tutaj się urodził, jako wojskowy trafiał w różne miejsca, potem przez wiele lat znowu mieszkał u nas, a następnie przeniósł się do Wrocławia, gdzie miał syna - tłumaczy Maciej Kaczyński. 

Więcej newsów znajdziecie na tvn24.pl.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Berenika Olesińska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: NetPix/Getty Images

Pozostałe wiadomości