Newsy

Nie żyje Józef Skwark. Ceniono go za rolę w "Szatanie z siódmej klasy"

Newsy

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Źródło:
Onet/E-Teatr
Żałoba

Nie żyje Józef Skwark. Aktor zdobył sympatię widzów rolą tytułowego "Szatana z siódmej klasy". Artysta zmarł 25 listopada, a o jego śmierci poinformował m.in. Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Nie żyje "Szatan z siódmej klasy"

Kraj obiegła informacja o śmierci znanego i cenionego aktora Józefa Skwarka. Artysta zmarł 25 listopada 2022 roku w wieku 84 lat. Informację o jego odejściu przekazał Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie oraz portal e-teatr. Nie podano oficjalnej przyczyny śmierci.

Żałoba

O życiu, reinkarnacji i śmierci klinicznej
O życiu, reinkarnacji i śmierci klinicznejDzień Dobry TVN
wideo 2/3

- Wczoraj dowiedzieliśmy się o śmierci Józefa Skwarka, aktora Teatru im. J. Słowackiego w latach 1975-1978. Był związany także z teatrami m.in. w Poznaniu, Słupsku, Szczecinie, Wrocławiu, Kielcach, oraz z Teatrem Narodowym w Warszawie - napisano w oświadczeniu. - Składamy kondolencje Żonie - Pani Marii Dworakowskiej z Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, Rodzinie i Przyjaciołom - dodano.

Kim był Józef Skwark?

Józef Skwark urodził się w 1938 roku w Balicach. Był absolwentem państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, a w 1979 roku ukończył Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Swoją przygodę z teatrem rozpoczął w 1960 roku.

Była to rola Puka w inscenizacji "Snu nocy letniej". W czasie studiów zagrał kultową rolę Adama Cisowskiego w filmie "Szatan z siódmej klasy".

Rola przysporzyła mu sympatię widzów. Fani aktora złożyli kondolencje w komentarzach pod oświadczeniami o jego śmierci. - "Niezapomniany Adaś", "Ogromna szkoda", "Żegnaj", "Spokój jego duszy", "Bardzo podobał mi się w roli Adasia", "Cześć jego pamięci" - pisali internauci.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło: Onet/E-Teatr

Źródło zdjęcia głównego: GettyImages / Jatupron Vongta / EyeEm

Pozostałe wiadomości