Newsy

Nie żyje Ewa Demarczyk. Piosenkarka miała 79 lat. "Żegnaj Czarna Madonno"

Newsy

Aktualizacja:
iStockphotoSerezniy/Getty images

Smutną wiadomość o śmierci artystki przekazała "Piwnica pod Baranami". Ewa Demarczyk zmarła 14 sierpnia w swoim mieszkaniu, odeszła w wieku 79 lat.

Ewa Demarczyk nie żyje

Piosenkarka zmarła w swoim mieszkaniu - poinformował Wacław Krupiński, krytyk i dziennikarz. Na swoim profilu na facebooku napisał:

Zmarła wczoraj w swoim mieszkaniu. 16 stycznia skończyłaby 80 lat. Kilku pokoleniom prezentowała to, co w piosence najszlachetniejsze, najbardziej wartościowe. Nie zostawiła po sobie zbyt wielu nagrań, ale – same perły. One będą z nami przypominając o fenomenie Ewy Demarczyk. O jej spotkaniu z Zygmuntem Koniecznym, z Andrzejem Zaryckim.

Wiadomość o śmierci artystki potwierdziła "Piwnica pod Baranami" zamieszczając krótką informację na Facebooku.

Odeszła Największa. Żegnaj Ewo.

- czytamy we wpisie.

Zmarła Ewa Demarczyk

Fani żegnają artystkę komentując post "Piwnicy pod Baranami" osobistymi wpisami:

Kochałem i kocham słuchać Jej utworów, była wielka i taka pozostanie, żegnaj Czarna Madonno

Wspaniała Artystka, piękny głos i niezapomniana interpretacja poetyckich piosenek. Mogłam godzinami słuchać Jej nagrań. Wielki smutek i żal. Skończyła się jakaś epoka.

Niezwykle smutna wiadomość. Żadne słowa nie wyrażą żalu. Moja wielka idolka. Pamiętam ją z występów w Operze Leśnej oraz w Teatrze Wybrzeże na koncertach o godz. 24.00. Znajomi komentowali. Ale koncert. Ona się nie wyspała, my się nie wyspaliśmy, ale przybyliśmy tłumnie. Sala była pełna. Wielki, wielki żal...

- czytamy.

Redakcja składa wyrazy współczucia dla rodziny i najbliższych.

Twórczość Ewy Demarczyk

Artystka ukończyła PWST w Krakowie. Muzyczną karierę rozpoczęła w akademickim kabarecie, po czym (w 1962 r.) zaczęła występować w "Piwnicy pod Baranami", gdzie nawiązała współpracę z Zygmuntem Koniecznym. Dwa lata później wzięła udział w I Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, podczas którego wykonała piosenki: "Karuzela z madonnami", "Czarne anioły" i "Taki pejzaż". Jej interpretacje poezji spotkały się z uznaniem ze strony publiczności i krytyków. Piosenkarka została wówczas wyróżniona nagrodą festiwalu. Wkrótce po występie został wydany singiel z prezentowanymi utworami. W 1964 r. wystąpiła na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie, gdzie zdobyła drugą nagrodę. W 1964 r. rozpoczęła współpracę z kompozytorem Andrzejem Zaryckim, a rok później ukazał się jej pierwszy longplay zatytułowany "Ewa Demarczyk śpiewa piosenki Zygmunta Koniecznego". Płyta okazała się wielkim sukcesem. W 1974 r. wydała kolejny album "Ewa Demarczyk", a wśród piosenek znalazła się słynna "Rebeka". Ewa Demarczyk angażowała się w działalność teatralną. W roku 1986 r. rozpoczął działalność Państwowy Teatr Muzyki i Poezji – Teatr Ewy Demarczyk. Spektakle w nim wystawiane cieszyły się ogromną popularnością, niestety po 14 latach, z przyczyn formalnych, został zamknięty.

W jednym z nielicznych wywiadów, którego udzieliła w 1998 r., powiedziała:

W dalszym ciągu, mimo tego, że śpiewam już dość długo - za co jestem bardzo wdzięczna publiczności i uważam to za coś najważniejszego dla artysty, że to publiczność przychodzi i chce. I to jest sens istnienia teatru

Artystka była wielokrotnie nagradzana za swoją twórczość, a publiczność doceniała jej charyzmę i niezwykłą osobowość estradową. Ostatni koncert Ewy Demarczyk odbył się 8 listopada 1999 w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, po roku 2000 wycofała się z życia publicznego.

Posłuchaj Ewy Demarczyk w utworze "Pocałunki"

Zobacz też:

Aleksander Skowroński potrzebuje pomocy. Trwa zbiórka pieniędzy dla aktora

Joanna Kurowska w żałobie. "Moje serce krwawi"

Whitney Houston - tragiczny upadek gwiazdy. Właśnie skończyłaby 57 lat

W hołdzie Zbigniewowi Wodeckiemu. Zobacz wideo:

Autor: Jola Marat

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości