Newsy

Nie żyje aktor Aleksander Skowroński - ogniomistrz z filmu "U Pana Boga w ogródku"

Newsy

Peter Dazeley/Getty Images

Nie żyje aktor Aleksander Skowroński, związany m.in. z Teatrem Lalki i Aktora "Miniatura" w Gdańsku - podał Związek Artystów Scen Polskich. Rozpoznawalność przyniosła mu rola ogniomistrza Ignacego w filmie "U Pana Boga w ogródku" - przypomniał portal filmpolski.pl.

Aleksander Skowroński nie żyje

- Nie doczekawszy zbliżających się 85. urodzin, odszedł Aleksander Skowroński, aktor przez wiele lat związany z Teatrem Lalki i Aktora Miniatura w Gdańsku, gdzie zadebiutował grając postać Melchiora w "Pastorałce" Schillera w reżyserii Natalii Gołębskiej, z Towarzystwem Wierszalin w Białymstoku, Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białystoku oraz Wybrzeże w Gdańsku - poinformował we wtorek wieczorem ZASP.

W dowód uznania dla jego dokonań artystycznych, Sekcja Teatrów Lalkowych ZASP wyróżniła go w 2012 roku swoją najwyższą Nagrodą HENRYK. Odszedł niezapomniany emerytowany ogniomistrz, ojciec komendanta z obrazu 'U pana Boga w ogródku'...

- dodał Związek Artystów Scen Polskich.

Rozpoznawalność przyniosła mu rola w filmie "U Pana Boga w ogródku"

O śmierci Aleksandra Skowrońskiego poinformowano też w Internetowej Bazie Filmu Polskiego filmpolski.pl, którą prowadzi Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.

- Karierę rozpoczynał jako lalkarz połowie lat 50. w gdańskim teatrze "Miniatura", w którym występował do roku 1991. Później m.in. aktor Teatru Dramatycznego w Białymstoku i Teatru Wybrzeże w Gdańsku - głosi wpis.

- Na ekranie zagrał po raz pierwszy w roku 1988 w "Czarodzieju z Harlemu". Wystąpił w kilkudziesięciu epizodach i rolach drugoplanowych, rozpoznawalność przyniosła mu rola ogniomistrza Ignacego w filmie "U Pana Boga w ogródku" - przypomniano w notatce portalu.

Zobacz także:

Autor: Paweł Jaskulski

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości