Newsy

Naukowcy: rodzice dziewczynek rozwodzą się częściej. Badacze wskazali główną przyczynę

Newsy

Westend61/Getty ImagesKurator skontroluje utrzymywanie kontaktu rodzica z dzieckiem po rozwodzie

Czy wśród przyczyn rozwodów może się znaleźć także "płeć dziecka"? Brzmi to okropnie, jednak wedle opublikowanego niedawno w "The Economic Journal" badania, rodzice dziewczynek rozwodzą się statystycznie częściej. Dotyczy to zwłaszcza osób, których córki weszły już w okres dojrzewania. Co jest tego przyczyną? Proponowane przez naukowców wyjaśnienie brzmi bardzo przekonująco.

Rozwód rodziców a wiek i płeć dziecka

Wyniki badania, według którego jednym z czynników prowadzących do rozwodu może być płeć dziecka, za granicą odbiło się szerokim echem. Przeprowadzone w Holandii analizy dowiodły, że wśród rodziców dziewczynek prawdopodobieństwo rozwodu wzrasta o 5 proc. Zdaniem naukowców problem dotyka przede wszystkim rodzin z nastolatkami. Wspomniany 5 proc. wzrost obserwuje się w grupie wiekowej 13-18 lat, jednak co ciekawe, po piętnastych urodzinach córki ten wskaźnik wzrasta aż do 9 proc. Badacze postanowili też sprawdzić, jak sytuacja wygląda za Atlantykiem i okazało się, że w USA wskaźnik prawdopodobieństwa rozwodu wśród rodziców nastolatek jest dwukrotnie wyższy.

Dlaczego rodzice dziewczynek rozwodzą się częściej?

Jak autorzy badania tłumaczą tak niepokojące wyniki? Ich zdaniem, rodzice nastolatek częściej kłócą się na tematy wychowawcze niż ma to miejsce w przypadku chłopców. Powołując się na "The Economist", francuskie "Le Figaro" podaje, że wcześniejsze badania wskazują także na znaczącą rolę kilku innych czynników: to, jak młoda osoba się ubiera, gdzie chadza, z kim się spotyka, co robi lub jakich prac się podejmuje. Według naukowców badanie dowodzi, że podejście wychowawcze rodziców różni się w zależności od płci dziecka.

Autorzy badania wskazują jednak na odstępstwo od reguły - mianowicie przypadek, kiedy ojciec sam ma siostrę. Ich zdaniem całkowicie zmienia to perspektywę rodzica i prowadzi do lepszego zrozumienia i poprawienia się dialogu zarówno z córką, jak i z partnerką.

Zobacz wideo:

Zobacz też:

Czy zawsze powinniśmy mówić partnerowi o zdradzie? Psycholog wskazał wyjątkowe sytuacje

11-latka uratowała swoją babcię z płonącego domu. Teraz rodzina potrzebuje pomocy

Magdalena Różczka o problemach współczesnych kobiet. "Widzę takie zjawisko u dziewczyn po czterdziestce"

Autor: Ola Lipecka

Źródło: Le Figaro, Oxford Academic

Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images

Pozostałe wiadomości