Newsy

Hiszpańscy naturyści świętowali Dzień bez Stroju Kąpielowego na basenie: "Nudyzm jest społecznie korzystny"

Newsy

Rick Doyle/Getty Images

W Madrycie zorganizowano Dzień bez Stroju Kąpielowego. Wydarzenie miało miejsce na publicznej pływalni i było przeznaczone dla wszystkich, także rodzin z dziećmi. Naturyści uważają, że noszenie stroju kąpielowego jest niehigieniczne oraz "zwraca uwagę na pewne części ciała, które ukrywa jako niemoralne, złe".

Dzień bez Stroju Kąpielowego na publicznej pływalni

Hiszpańskie organizacje naturystów we współpracy z lokalnymi władzami liberalnej partii Ciudadanos w dystrykcie Latina w Madrycie w niedzielę zorganizowały na publicznej pływalni Dzień Bez Stroju Kąpielowego. Organizatorzy zachęcali do udziału wszystkich chętnych, w tym całe rodziny, przekonując, że wydarzenie jest "edukacyjne dla dzieci".

Ze względu na pandemię koronawirusa liczba uczestników została ograniczona o połowę, do 600 osób. Ceny biletów wstępu były różne w zależności od wieku, najmniej płaciły osoby powyżej 65 lat, więcej dzieci i młodzież, zaś najwięcej - dorośli bez prawa do zniżki. Bilety można było kupić na stronach lokalnych władz.

Organizatorzy poradzili, aby na basen przynieść ręczniki, kanapki, napoje oraz krem do opalania. Wspomnieli, aby używać ręcznika przy siadaniu na krzesłach i ławkach w basenowym barze.

Według organizacji naturystów "Strój kąpielowy jest niehigieniczny, nie przepuszcza słońca, zatrzymuje wilgoć i nie pozwala na odpowiedni prysznic przed kąpielą w basenie", a "przede wszystkim zwraca uwagę na pewne części ciała, które ukrywa jako niemoralne, złe". Jak przekonują przedstawiciele Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Naturyzmu Wspólnoty Madrytu (ADN), cytowani przez dziennik internetowy "Gacetin Madrid", "strój kąpielowy jest z natury niemoralny, sprawia, że niemoralne stają się części ciała, które ukrywa, kryminalizuje ludzkie ciało, nie jest ideologicznie neutralny".

W deklaracji opublikowanej przez Hiszpańską Federację Naturyzmu (FEN) nudystów poinstruowano, aby w niedzielę przyszli wcześnie na pływalnię i zajmowali "widoczne miejsca blisko wejścia", aby "zachęcić rodziny i wszystkie osoby do przyłączenia się i wypróbowania najlepszego sposobu na cieszenie się dniem na basenie". - Potępiamy konserwatywne ugrupowania, które pod fałszywym pretekstem ochrony rodziny i dziecka chcą narzucić (innym - PAP) swoją moralność i ograniczyć swobody obywatelskie - podkreślili organizatorzy w deklaracji. - Zachęćcie waszych przyjaciół i rodziny do udziału w tym doświadczeniu, szczególnie edukacyjnym dla dzieci - zaapelowali.

Nudyzm jest społecznie korzystny

Organizacje naturystów opowiedziały się za brakiem stroju kąpielowego jako opcją standardową. - Pragniemy wkomponować naturalną nagość w krajobraz plaż, rzek i basenów. Chcemy, aby wszyscy mogli wyrażać swoją wolność w ubieraniu się, mieli prawo do własnego wizerunku oraz konstytucyjnie uznanej swobody wypowiedzi, zgodnie z Europejskim Trybunałem Praw Człowieka (...). Informujemy, że UNICEF, największa międzynarodowa organizacja działająca na rzecz dzieci, w żadnym ze swoich dokumentów nie wskazuje nagości człowieka jako wyrządzającej szkody - wskazano.

Według tego oświadczenia: - nudyzm jest społecznie korzystny, gdyż pomaga zmniejszyć różnice między ludźmi i wyeliminować seksualne konotacje nagości. - Twierdzimy, że nagość pomaga zaakceptować własne ciało. Osoba, która się rozbiera, to osoba, która akceptuje swoje ciało takim, jakie jest - podkreślili organizatorzy.

To już trzeci w tym roku Dzień Bez Stroju Kąpielowego w Madrycie. Początek inicjatywy datuje się na 2003 r., na podstawie umowy między władzami miasta Madrytu i organizacjami naturystów.

Zobacz także:

Zobacz wideo: 16 kamer monitoringu na gdańskich plażach. Pomogą m.in. odnajdywać zagubione dzieci

Autor: Katarzyna Lackowska

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości