Newsy

Polka zaprojektowała ekologiczny samolot. Maszyna będzie zasilana energią słoneczną

Newsy


Natalia Narożańska jest nową nadzieją lotnictwa. Polka zaprojektowała samolot napędzany energią słoneczną. Jej pomysł może zrewolucjonizować podróże, ale nie tylko. Utalentowana konstruktorka opowiedziała w Dzień dobry TVN o kulisach studiowania w Cambridge.

Ekologiczny samolot Natalii

Natalia Narożańska z Gdańska trafiła na prestiżową listę magazynu "Forbes" 25 osób przed 25 rokiem życia, które być może zmienią naszą rzeczywistość. Absolwentka University of Cambridge nie ukrywa, że nie spodziewała się tego wyróżnienia. Nas ono jednak wcale nie dziwi. W końcu młodziutka pani inżynier stoi za pomysłem stworzenia samolotu napędzanego energią słoneczną.

- Dzięki temu, że doszło do rewolucji w przemyśle fotowoltaicznym, udało się ustabilizować ogniwa na bazie perowskitów. Bardzo prężnie rozwija się ta część technologii i mam nadzieję, że rozwinie się do tego poziomu, że mój projekt wyjdzie ze środowiska akademickiego. (...) Ta praca odpowiedziała na jedno pytanie i zadała trzydzieści. Tak jest bardzo często - tłumaczy Natalia Narożańska w wywiadzie dla Dzień dobry TVN.

Natalia Narożańska - zbuntowany naukowiec

Utalentowana studentka nie od zawsze marzyła o karierze naukowej. W dzieciństwie chciała zostać piosenkarką i tancerką. Wzięła nawet udział w jednym z talent show dla najmłodszych. Później myślała o pracy przyrodnika, a za namową rodziców, którzy są lekarzami, przygotowywała się do studiowana medycyny. W liceum postawiła jednak na swoim i zaaplikowała na University of Cambridge.

- O pierwszej w nocy pobiegłam do rodziców z płaczem i krzykiem, że dostałam ofertę. Oni przyznali się po latach, że tej nocy nie przespali, po prostu myśląc, jak znajdą pieniądze na to, żebym była w stanie tam polecieć - wspomina gdańszczanka.

Kiedy polecimy ekologicznym samolotem zaprojektowanym przez Natalię? Dowiesz się tego z materiału wideo.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Mateusz Łysiak

Reporter: Natalia Górska, Agata Zjawińska

Pozostałe wiadomości