Czy historia się myli? Nowy film dokumentalny "Największa tajemnica Mount Everest" tylko w Playerze

Newsy


W 1953 roku sir Edmund Hillary i Tenzing Norgay okryli się chwałą, dokonując czegoś, co do tej pory nie udało się nikomu – zdobyli Mount Everest. Ich nazwiska przeszły do historii. Hillary obecnie uznawany jest za jednego z najbardziej wpływowych ludzi XX wieku. Co, jeśli to jednak nie oni w rzeczywistości jako pierwsi dotarli na słynny szczyt, a zupełnie inny duet odkrywców dokonał tego przełomowego wyczynu? Czy historycy mogli się aż tak pomylić? "Największa tajemnica Mount Everest" to najnowszy dokument discovery+ Originals.

Mallory i Irvine oraz ich próby zdobycia Mount Everestu

Mallory i Irvine, wyposażeni tylko w niezbędne narzędzia oraz aparat Vest Pocket Kodak, zaginęli w tracie swojej próby wejścia na Mount Everest w 1924 roku.

- Brytyjczycy próbowali zdobyć tę górę już wcześniej – w 1921 i 1922 r. To była ich trzecia wyprawa. W ’21 roku Mallory doszedł do wysokości 6700 m n.p.m., do przełęczy Chang La, później doszli do wysokości 8625 – powiedziała zdobywczyni Mount Everestu i miłośniczka gór wysokich, Miłka Raulin.

Po znalezieniu ciała Mallory'ego, po północnej stronie góry, w 1999 roku wielu zaczęło spekulować, czy przypadkiem dwóm śmiałkom nie udało się przed śmiercią dotrzeć na szczyt. Niestety, miejsce spoczynku Irvine'a, a także jego aparatu, pozostają tajemnicą. Gdyby jednak udało się znaleźć kliszę z ich wędrówki… Czy odmieniłoby to bieg historii?

Tajemnica Mount Everestu

Jake Norton, uznany odkrywca, podróżnik i filmowiec, podejmie się wyprawy na Mount Everest w celu zbadania miejsca tragedii. Mając zaledwie 25 lat, był jednym z tych, którzy odkryli szczątki George'a Mallory'ego w 1999 roku. Himalaista zdobył Everest już siedemnaście razy. Teraz jednak nie idzie na szczyt. Jego zadaniem będzie rozstrzygnięcia jednej z największych debat wszech czasów. Korzystając ze zdjęć satelitarnych, ekipa Nortona zgromadzi wszystkie wskazówki i dowody, które mogą doprowadzić do znalezienia Irvine'a i jego aparatu.

- Jake Norton w dokumencie opowiada o tym, jakie scenariusze przewidywał – albo że jeden spadł albo, że obu spadło, albo, że Mallory spadł, a Irvine zaczął się przemieszczać granią. Myślę, że tych scenariuszy jest więcej – stwierdziła Miłka Raulin.

"Największa tajemnica Mount Everest" to produkcja discovery+ Originals. Wraz ze startem discovery+ w Polsce dostępna jest tylko na Playerze!

TVN

>>> Zobacz także:

Katarzyna Grochola o przemocy w związku: "Mój oprawca wyrwał spode mnie krzesło i mnie uderzył"

Magda Welc po 10 latach wraca na scenę: "Nie wszystko toczyło się po mojej myśli"

Agata Młynarska wspomina "adopcję" córki. "Dostałam ją od św. Mikołaja"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Iza Dorf

Źródło: TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący: