Newsy

Najnowsze badania: depresja kobiety w ciąży szkodzi mózgowi dziecka

Newsy

GlobalStock/Getty Images

Depresja prenatalna matki jest jednym z powodów zachodzenia zmian połączeń w mózgu dziecka, co w przyszłości może prowadzić do zmian w zachowaniu potomka oraz problemów w jego rozwoju. Do takich wniosków doszli autorzy nowej pracy opublikowanej w piśmie "Journal of Neuroscience".

Depresja prenatalna wpływa na zachowanie dziecka

Naukowcy ustalili do tej pory, że depresja prenatalna jest powiązana z problemami behawioralnymi i rozwojowymi dziecka, a także ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia u niego depresji w wieku 18 lat. Jednak w jaki sposób choroba ta prowadzi do tych zmian, pozostaje niejasne.

Aby bliżej przyjrzeć się temu, co dzieje się w organizmach nienarodzonych dzieci matek z depresją prenatalną, naukowcy wzięli pod lupę 54 pary kobieta-dziecko. Podczas badania, matki musiał odpowiedzieć na ankietę dotyczącą objawów depresji w kilku momentach ciąży, a zespół naukowców przeanalizował mózgi dzieci przy zastosowaniu techniki MRI, która ujawnia siłę połączeń strukturalnych między regionami mózgu.

Wnioski naukowców

Jak pokazały badania, objawy depresji prenatalnej były związane ze słabszymi połączeniami istoty białej między regionami mózgu zaangażowanymi w przetwarzanie emocji. Według naukowców, taka zmiana może prowadzić do rozregulowania stanów emocjonalnych u dzieci i może wyjaśniać, dlaczego potomstwo matek z depresją są bardziej narażone na rozwój depresji. Osłabienie istoty białej wiązało się ze zwiększoną agresją i nadpobudliwością u dzieci płci męskiej.

Odkrycie to podkreśla potrzebę lepszej opieki nad ciężarnymi, która uwzględnia rozpoznawanie i leczenie depresji.

Zobaczcie, które ze znanych osób zmagają się lub zmagały z depresją:

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

>>> Zobacz także:

Depresja u sportowców. Medalistka Igrzysk Olimpijskich Oktawia Nowacka: "Przez długi czas czułam pustkę"

Pozytywne myślenie. Dlaczego jest takie ważne?

Coraz więcej Polaków ma depresję. Psychiatra: "Ludzie nie wytrzymują tempa życia"

Autor: Iza Dorf

Źródło: PAP/eurekalert.org

Pozostałe wiadomości