Newsy

Najlepsze książki na lato. Podpowiadamy, co warto przeczytać w wakacje

Newsy

Aktualizacja:
StockSnap/Pixabay

Lato to tradycyjnie pora, kiedy chętniej sięgamy po książki. Urlop - niezależnie od tego, czy spędzamy go na egotycznej plaży, w wiejskim domku czy też na działce - oznacza więcej czasu dla siebie i oddawanie się ulubionym czynnościom. Jedną z nich dla wielu z nas jest właśnie czytanie. Urlop jest doskonałą okazją do sięgnięcia zarówno po wydawnicze nowości, jak i nadrobienia czytelniczych zaległości czy powrót do ulubionych tytułów sprzed lat. Oto kilka propozycji książek na wakacje.

Książki na wakacje 2021

Słońce, lato, leżak na plaży, koc na trawie albo hamak w ogródku i książka. Tak dla sporej grupy osób wygląda wymarzony wakacyjny relaks. Co warto przeczytać? Przed Wami tytuły, które polecamy spakować do walizki i zabrać ze sobą na urlop.

Margaret Atwood - nie tylko "Opowieść Podręcznej"

Za sprawą niezwykłej popularności serialu, warto sięgnąć po "Opowieść Podręcznej" - najsłynniejszą powieść Margaret Atwood, kanadyjskiej pisarki wydawanej i czytanej na całym świecie. Chcecie się dowiedzieć, co się działo potem? Po trzech dekadach od premiery autorka wróciła do przerażającej rzeczywistości Gileadu za sprawą "Testamentów", których akcja toczy się 15 lat od wydarzeń przedstawionych w "Opowieści Podręcznej". Poznajemy kolejne zmuszane do rodzenia kobiety i pilnujące je okrutne funkcjonariuszki. Za "Testamenty" Margaret Atwood w 2019 r. otrzymała Nagrodę Bookera, a wcześniej, w 2000 r. tym prestiżowym wyróżnieniem uhonorowano ją za powieść "Ślepy zabójca". Jeśli lubicie krótsze formy, przeczytajcie cykl opowiadań "Kamienne posłania" , w których pisarka z wdziękiem łączy czarny humor, śmiertelną powagę i groteskowość ludzkiej natury.

Co czytać na wakacjach?

Elizabeth Strout - "Olive powraca"

Kolejna propozycja książki, po którą chętnie sięgną ci, którzy oglądali już serial. Jeżeli ciekawi was, jak potoczyły się losy bohaterki "Olive Kitteridge" z Frances McDormand w roli głównej, przeczytajcie kontynuację powieści Elizabeth Strout. Autorka opowiada o surowej, aroganckiej i zołzowatej, ale przenikliwej emerytowanej matematyczce oraz jej sąsiadach. Na pozór ich nudne, małomiasteczkowe życie skrywa wiele tajemnic i rodzinnych dramatów. "Olive Kitteridge" została uhonorowana Pulitzerem, a inna powieść Strout, "Mam na imię Lucy" była nominowana do Nagrody Bookera. Wielbicielom amerykańskiej pisarki z pewnością spodobają się też jej inne książki: "Bracia Burges", "To, co możliwe", "Trwaj przy mnie", czy "Amy i Isabelle". To, co je wyróżnia, to skupienie się na uczuciach bohaterów i portretowanie niekiedy bardzo skomplikowanych relacji rodzinnych.

Sally Rooney - "Rozmowy z przyjaciółmi"

Sally Rooney to urodzona w 1991 roku irlandzka pisarka, którą okrzyknięto "Salingerem doby Instagrama". Światową sławę przyniosła jej ekranizacja powieści "Normalni ludzie", w której opowiada o trudnej miłości dwojga młodych osób. Marianne i Connell, choć chodzą do jednej szkoły i mieszkają obok siebie, pochodzą z dwóch różnych światów. Mimo że akcja toczy się początkowo w środowisku nastolatków, a potem studentów, książka nie jest skierowana wyłącznie do młodych ludzi. Także dorośli, nawet ci bardziej zawansowani wiekowo, znajdą w niej coś dla siebie. A potem, zachęceni stylem Sally Rooney, z przyjemnością przeczytają jej debiutancką powieść "Rozmowy z przyjaciółmi". To na pozór banalna, ale skomplikowana historia romansu studentki z żonatym mężczyzną na tle współczesnego Dublina i ludzi z jego medialno-artystycznego środowiska.

Gloria Steinem - "Moje życie w drodze"

85-letnia obecnie Gloria Steinem jest dziennikarką, pisarką i aktywistką. To jedna z najbardziej inspirujących osób na świecie i ikona drugiej fali feminizmu. Przez całe życie walczy z dyskryminacją związaną nie tylko z płcią, ale też rasą, wiekiem, pochodzeniem i orientacją seksualną. W swojej autobiografii opowiada o swojej działalności na rzecz równouprawnienia, ale poznajemy również jej dzieciństwo, relacje z ojcem, czasy studenckie i niezliczone podróże, w których, jak przyznaje, spędziła połowę życia. "Moje życie w drodze" to ważna lektura dla wszystkich, którym leżą na sercu prawa kobiet.

Grażyna Plebanek - "Bruksela. Zwierzęcość w mieście"

Podobnie jest z nową książką Grażyny Plebanek, pisarki mieszkającej od kilkunastu lat w stolicy Belgii. Pochodząca z Warszawy autorka nie ukrywa, że jest w Brukseli zakochana i niezmiennie się nią zachwyca. Oprowadza czytelnika ulicami tego miasta, ale nie szlakami atrakcji turystycznych opisanymi w przewodnikach, tylko tymi mało uczęszczanymi przez przyjezdnych, a które jej zdaniem bardziej zasługują na uwagę. Przy okazji dowiadujemy się o "kobiecej" naturze Brukseli, poznajemy jej historyczne bohaterki i mieszkanki, o losach których pamięć zaginęła lub jest skrzętnie przemilczana. Po przeczytaniu tej książki nabiera się natychmiastową ochotę na spakowanie torby i spontaniczny wyjazd na choćby kilkudniowy wyjazd do Brukseli. Dlaczego by nie? W końcu po to są wakacje!

Grażyna Plebanek w Dzień Dobry TVN. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Polak na zagranicznych wakacjach, czyli jak nas widzą. "Włączamy pauzę i przenosimy się do innej bajki"

Wakacje 2021: inaczej i bez tłumów, czyli "Poczuj PL. Podróże po Polsce w poszukiwaniu wrażeń"

Sama w dalekiej podróży, czyli Marzena Filipczak zwiedza świat. "Żadna podróż nie jest bardziej niebezpieczna niż codzienne życie"

Autor: Luiza Bebłot

Pozostałe wiadomości