Newsy

Hiperaktywność i problemy emocjonalne to tylko niektóre z przejawów nadmiernego kontaktu dzieci z elektroniką

Newsy

Tetiana Soares/Getty Images

Dzieci, które zbyt często korzystają z konsol do gry, smartfonów i tabletów, są bardziej podatne na wystąpienie problemów emocjonalnych i problemów z zachowaniem przed 5. rokiem życia – do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii, których wnioski publikuje "BMJ Open".

Naukowcy zbadali związek elektroniki z problemami emocjonalnymi dzieci

Analizą objęto 699 dzieci (333 dziewczynki i 366 chłopców). Dane dotyczące ich zdrowia fizycznego i psychicznego, a także kontaktu z elektroniką, gromadzone były od momentu narodzin do piątego roku życia (głównie na podstawie kwestionariuszy wypełnianych przez rodziców).

W wieku 18 miesięcy dzieci korzystały z urządzeń elektronicznych średnio przez 32 minuty dziennie, a w wieku około 5 lat – przez 114 minut dziennie. Co czwarte dziecko w wieku 18 miesięcy spędzało przed różnego rodzaju monitorami ponad godzinę dziennie, a w wieku 5 lat było to już 95 proc. dzieci.

Nadmierny kontakt dzieci z elektroniką ma związek z problemami emocjonalnymi

Częste korzystanie z urządzeń elektronicznych przez 18-miesięczne dzieci miało związek z 59 proc. większym prawdopodobieństwem wystąpienia problemów w relacjach z rówieśnikami za kilka lat.

Dzieci do 5. roku życia, które nadużywały elektroniki częściej przejawiały problemy z koncentracją, hiperaktywność, impulsywność, a także problemy emocjonalne.

- W latach 2013–2017 potroiła się ilość czasu, którą przedszkolaki spędzały ze smartfonem czy tabletem. Obecnie dzieci korzystają z tych urządzeń codziennie, co ogranicza czas spędzany z członkami rodziny, a także na czytaniu czy niezwiązanej z elektroniką zabawie. W tak młodym wieku społeczny i emocjonalny rozwój dziecka jest bardzo uzależniony od interakcji pomiędzy czynnikami środowiskowymi a społecznym uczeniem się – komentują autorzy.

Zobacz także: Nagość rodzica przy dziecku:

>>> Zobacz także:

Jak drastyczne billboardy wpływają na dzieci? "Franek odmówił wychodzenia z domu"

Jak pandemia wpływa na zaburzenia odżywiania u dzieci? Dane są alarmujące

Bóle u dzieci – kiedy to objaw choroby, a kiedy stresu?

Autor: Iza Dorf

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości