Newsy

Wyjątkowa rekrutacja w Łódzkiej Szkole Filmowej. Takiego rocznika na Wydziale Reżyserii jeszcze nie było

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
Gazeta Wyborcza
kobiety na planie filmowym

W październiku rozpocznie się nowy rok akademicki 2021/2022. Na wydział reżyserii Łódzkiej Szkoły Filmowej aplikowało 161 chętnych osób. Spośród nich studia rozpocznie 7 najzdolniejszych. Po raz pierwszy w historii uczelni są nimi wyłącznie kobiety.

Kobiety zdominowały łódzką Filmówkę

W Szkole Filmowej w Łodzi na reżyserię dostępnych było siedem miejsc. Ubiegało się o nie 161 osób. Na liście przyjętych znalazły się wyłącznie kobiety. To pierwszy taki przypadek w 70-letniej historii Szkoły Filmowej w Łodzi. Według informacji podanych przez uczelnię - wybrane osoby znakomicie przeszły egzaminy i były zdecydowanie lepsze od pozostałych kandydatek i kandydatów. Komisja egzaminacyjna składała się z 10 osób, wśród nich była jedna kobieta.

To kolejny sukces kobiet na uczelni przez lata zdominowanej przez mężczyzn. W lipcu 2020 roku Szkoła Filmowa w Łodzi wybrała na stanowisko rektora dr hab. Milenię Fiedler, pierwszą kobietę od 1954 roku - wtedy stanowisko na rok objęła Janina Mieczyńska.

Umiejętności na pierwszym miejscu

Prof. dr hab. Andrzej Sapija, prodziekan Wydziału Reżyserii i wiceprzewodniczący komisji egzaminacyjnej w rozmowie z Gazetą Wyborczą powiedział:

Podczas egzaminów oceniamy kandydatów m.in. pod kątem umiejętności konstruowania opowiadania, wrażliwości wizualnej, wstępnej wiedzy na temat filmu. Zwracamy również uwagę na dojrzałość życiową i siłę psychiczną, którą muszą się wykazać kandydaci i kandydatki. Cel jest jeden - staramy się najbardziej obiecujących przyszłych reżyserów. Nie ma znaczenia, czy to kobieta, czy mężczyzna.

Profesor Sapija podkreśla również, że kobiety coraz częściej aplikują na kierunki kojarzone kiedyś przede wszystkim z mężczyznami - np. na reżyserię. Twierdzi, że jedną z przyczyn tych zmian może być inspirowanie się starszymi koleżankami z branży, które odnoszą w niej sukcesy, jak np. Agnieszka Holland, Małgorzata Szumowska czy Kinga Dębska.

Kobiety na pozostałych kierunkach Łódzkiej Szkoły Filmowej

Choć reżyseria jest jedynym kierunkiem, na który przyjęto wyłącznie kobiety, to zajęły one znaczną liczbę miejsc także na innych wydziałach.

Na montażu filmowym na 10 miejsc przyjęto 5 kobiet, na scenariopisarstwo - 4 na 6 miejsc. Na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej, na kierunku sztuka operatorska miejsca zajęło sześciu mężczyzn i tylko jedna kobieta,za to film animowany i efekty specjalne będzie studiować dziesięć kobiet i tylko dwóch mężczyzn. Na fotografię dostało się 8 kobiet i 3 mężczyzn. Na aktorstwie 20 miejsc zostało podzielonych pod kątem płci dokładnie na połowę. Kobiety zdominowały również organizację produkcji sztuki filmowej w roku akademickim 2021/2022. Na studia I stopnia przyjęto 16 kobiet i 11 mężczyzn, na studia II stopnia - 12 kobiet i 9 mężczyzn.

Zobacz także:

Zobacz wideo: „Warsaw Sirens” – pierwsza w Polsce kobieca drużyna futbolu amerykańskiego

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: Gazeta Wyborcza

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości